Minister obrony Litwy: planujemy zakup uzbrojenia z USA i Niemiec za ponad 1 mld euro
Litwa, uwzględniając pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w regionie, planuje zakup uzbrojenia i innego sprzętu wojskowego z USA i Niemiec za ponad 1 mld euro z dostawą do 2027 roku – poinformował w piątek minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas.
„Po inwazji Rosji na Ukrainę, zmiana sytuacji geopolitycznej oraz zwiększenie budżetu obronnego kraju do 2,52 proc. PKB przyspieszyły proces nabywania sprzętu obronnego” – powiedział Anuszauskas, którego cytuje litewski resort obrony.
W komunikacie podkreślono, że Stany Zjednoczone i Niemcy są głównymi partnerami Litwy w modernizacji armii. W ciągu ostatnich kilku lat litewskie siły zbrojne dokonały zakupów z USA na kwotę 0,5 mld euro oraz z Niemiec na kwotę prawie 1 mld euro.
„Realizacja programu modernizacji wojska zwiększy możliwości litewskich sił zbrojnych, w tym obrony kraju. Równolegle zostanie zwiększona obecność sił sojuszniczych na Litwie. Konkretne decyzje zostaną podjęte w najbliższych miesiącach" – zaznacza Anuszauskas.
Resort obrony wskazuje, że „nabywany sprzęt stanowi podstawę modernizacji litewskich sił zbrojnych, zwiększając ich możliwości manewrowe i ogniowe, obrony powietrznej i obserwacji powietrznej, walki przeciwpancernej, wywiadu wojskowego, logistyki i medycyny wojskowej”.
W celu wzmocnienia wojsk lądowych nabywane są bojowe wozy piechoty Vilkas. Realizowany jest też projekt dotyczący samobieżnych haubic PzH2000. Dwa bataliony wojsk lądowych zostaną wyposażone w niemieckie platformy pancerne. W najbliższym czasie zostanie uruchomiony projekt zakupu 10-tonowych ciężarówek.
W ramach wzmocnienia obrony przeciwpancernej zostaną zakupione w USA drony bojowe Switchblade, które umożliwiają niszczenie opancerzonych wozów bojowych przeciwnika na odległość 40 km. Z USA zostaną również zakupione dodatkowe systemy przeciwpancerne średniego zasięgu (2,5 km) Javelin, które bardzo dobrze sprawdziły się na Ukrainie. Realizowany jest też projekt nabycia nowych radarów, czterech śmigłowców UH-60M, opancerzonych pojazdów terenowych oraz dronów.
„W procesie modernizacji litewskich sił zbrojnych ważnymi partnerami są też Wielka Brytania, Norwegia, Holandia, Polska, Francja, Włochy oraz inne kraje NATO i UE. Obrona powietrzna jest rozwijana w oparciu o zakupiony od Norwegii system obrony średniego zasięgu Nasams. System ten, jego integracja i dalszy rozwój pozostają centralną osią rozwoju naszych zdolności” – czytamy w komunikacie ministerstwa.
17 marca parlament Litwy zwiększył wydatki na obronę kraju o prawie 300 mln euro, z 2,05 do 2,52 proc. PKB. Zatwierdzony jesienią 2021 roku budżet na bieżący rok zakładał, że finansowanie systemu obrony narodowej wyniesie nieco ponad 1,2 mld euro, czyli 2,05 proc. PKB.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ap/
Komentarze