Lotnictwo 7/2020 już w sprzedaży

Lotnictwo 7/2020

"Lotnictwo" 7/2020 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Rolnicze samoloty pola walki
Obecność rolniczych samolotów w siłach zbrojnych wielu państw od dłuższego czasu nie jest niczym szczególnym. Pełnią one na ogół funkcje pomocnicze, związane z szeroko pojętą obroną cywilną, jak na przykład gaszenie pożarów lasów czy opryski przeciwko sezonowym szkodnikom upraw (ptaki, szarańcze) lub owadom roznoszącym choroby tropikalne. Chemikaliami zrzucanymi z powietrza niszczone są również uprawy roślin służących do wytwarzania narkotyków. Od pewnego czasu na rynku pojawiły się oferty samolotów wywodzących się z typowych maszyn rolniczych, lecz dostosowanych do wykonywania zadań rozpoznawczych oraz stricte bojowych.

Samolot bojowy F-35 Lightning II w ostatnich latach
Program Joint Strike Fighter (JSF), rozpoczęty formalnie przez amerykański Department of Defence (DoD) w marcu 1996 roku, jest formalnie w trzeciej fazie nazwanej programem nieustannego doskonalenia samolotu Continuous Capability Development and Delivery (C2D2). Faza pierwsza, Concept Demonstration Phase (CDP), trwała w latach 1996–2001. Faza druga, czyli rozwój systemu, tj. System Development and Demonstration (SDD), w której wybrano projekt samolotu, a następnie trwał faktyczny rozwój F-35, zakończyła się oficjalnie w 2018 roku. Koszt tego etapu wyniósł aż 59,8 mld USD, a jego zakończenie pozwoliło na przeprowadzenie testów operacyjnych i oceny Initial Operational Test and Evaluation (OTE) wszystkich trzech wersji F-35 w kilku aspektach, w tym przydatności, skuteczności, zdolności i przeżywalności. Jego kilkukrotnie przekładane zakończenie jest planowane w 2020 roku (według danych brytyjskich nie nastąpi to przed wrześniem br.). Pozytywna finalizacja ma dać zgodę do rozpoczęcia produkcji wielkoseryjnej Full-Rate Production (FRP).

Flota śmigłowców AW101
Śmigłowiec wielozadaniowy Leonardo (AgustaWestland) AW101, wcześniej oznaczany EH101, powstał w latach 1984-1989 w wyniku współpracy dwóch przedsiębiorstw lotniczych – brytyjskiego Westland Helicopters i włoskiej CAG Agusta. W ciągu ostatnich 30 lat śmigłowiec Merlin (tak nazwano śmigłowce w służbie brytyjskich sił zbrojnych, ale nazwa przyjęła się nieoficjalnie dla całej rodziny maszyn AW101) został wyprodukowany w liczbie ponad 200 sztuk, w zdecydowanej większości dla sił zbrojnych kilkunastu krajów.

Polskie samoloty na Węgrzech w II wojnie światowej
We wrześniu 1939 roku na Węgry przeleciało pięć polskich samolotów. Trzy spośród nich Węgrzy wprowadzili na stan swojego lotnictwa wojskowego, używając ich w szkolnictwie, a następnie przekazując do lotnictwa cywilnego.

Dwa dni walk powietrznych nad Półwyspem Kerczeńskim w listopadzie 1943 r.
W czasie drugiej wojny światowej było wiele dni, w których dotychczas ustalony przebieg wydarzeń w ciągu krótkiego czasu radykalnie się zmieniał. Ten artykuł jest próbą analizy walk powietrznych stoczonych nad Półwyspem Kerczeńskim w dniach 25–26 listopada 1943 roku, które są przykładem takiej właśnie zmiany biegu historii.

English Electric Canberra. Część I. Powstanie i rozwój konstrukcji
English Electric Canberra był pierwszym brytyjskim bombowcem z napędem odrzutowym. Jego projektowanie rozpoczęło się jeszcze podczas drugiej wojny światowej, pierwszy prototyp oblatano w maju 1949 roku, a ostatnie egzemplarze wycofano ze służby dopiero w lipcu 2006 roku! Nie licząc amerykańskiej wersji licencyjnej Martin B-57, w Wielkiej Brytanii i Australii zbudowano łącznie 973 egz. w niemal 50 wersjach dla sił powietrznych 16 krajów. Canberry służyły do bombardowania bombami konwencjonalnymi i jądrowymi, atakowania celów naziemnych z małej wysokości, zwalczania okrętów, rozpoznania fotograficznego, szkolenia pilotów i operatorów radarów, holowania celów powietrznych, kalibrowania urządzeń radioelektronicznych, różnych badań i testów oraz jako zdalnie sterowane cele powietrzne.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
• Wiadomości z kraju
• Aktualności wojskowe
• Aktualności cywilne
• Słoń – rosyjski następca Rusłana
• Jastrzębie eskortują bombowce B-1B

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 7/2020 na stronie: www.magnum-x.pl

Źródło: magnum-x.pl
comments powered by Disqus