Lotnictwo 4-5/2019 już w sprzedaży

Lotnictwo 4-5/2019

Kwietniowo-majowe "Lotnictwo" już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Siły Powietrzne Iraku
W kwietniu br. Irackie Siły Powietrzne obchodziły 88 rocznicę powstania. Mają więc długą i zarazem bogatą historię. Od 16 lat, tj. od czasu obaleniu reżimu Saddama Husajna w wyniku operacji Iraqi Freedom, można jednak mówić o zupełnie nowych, utworzonych od podstaw Irackich Siłach Powietrznych. Obecnie IQAF wciąż znajdują się w fazie budowy, a ich wyposażenie stanowi dość egzotyczna mieszanka samolotów produkcji amerykańskiej, czeskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, australijskiej, jordańskiej, serbskiej i południowokoreańskiej.

Na drodze do stulecia: B-52J
Bombowiec Boeing B-52 Stratofortress został zbudowany w latach 50. XX wieku w jednym celu: aby zrzucić bomby jądrowe na Związek Radziecki i jego sojuszników. Od tego momentu przeszedł długą drogę stając się podstawowym komponentem floty bombowców US Air Force i wiele wskazuje na to, że doczeka w służbie setnych urodzin. Chociaż B-52 nie jest trudnowykrywalny jak B-2 i nie jest tak szybki jak B-1 to pewne jest, że pozostanie w służbie dłużej od obu tych konstrukcji.

Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania Ratownictwa Lotniczego
26 stycznia 2018 roku w warszawskiej siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej uruchomiono Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ang. Aeronautical Rescue Coordination Centre, ARCC). Chociaż od powstania ośrodka minął dopiero rok, dał się on już poznać z jak najlepszej strony, sprawnie wykonując powierzone zadania statutowe podczas wymagających sytuacji operacyjnych.

Modernizacje, modyfikacje i remonty polskich śmigłowców Mi-14
Wieloletnie użytkowanie śmigłowców, szczególnie nad akwenem wodnym, wiąże się z prowadzeniem okresowych prac, a także planowych remontów całych płatowców. Nasze Mi-14 poddawane były ponadto różnym doposażeniom i modernizacjom, mającym na celu zarówno zwiększenie możliwości wykrywania oraz zwalczania okrętów podwodnych, jak i poprawę efektywności ratowania życia ludzkiego nad morzem.

Rosyjski myśliwiec wielozadaniowy Su-30M2
W ciągu ostatniej dekady Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej (ros. WWS FR: Wojenno-Wozduszne Siły Rossijskoj Fiederacji), od niedawna przekształcone w Siły Powietrzno-Kosmiczne FR (ros. WKS RF: Wozduszno-Kosmiczeskije Siły Worużonnych Sił Rossijskoj Fiederacji), wskutek wprowadzonych w życie od 2009 roku kolejnych reform, notują znaczącą poprawę swojego potencjału bojowego. Na szczególną uwagę zasługuje trend zwiększenia dostaw nowych bojowych statków powietrznych. Rosjanie rokrocznie odbierają z fabryk łącznie kilkadziesiąt nowych samolotów bojowych, wśród których prym wiodą dostawy zaawanasowanych myśliwców wielozadaniowych Su-35S i Su-30SM oraz nowe bombowce frontowe Su-34. Na tle tych zakupów pozyskiwano jednak również inne typy maszyn, a wśród nich znalazł się zamówiony w niewielkiej liczbie dwumiejscowy myśliwiec Su-30M2, opracowany na bazie przeznaczonego na eksport Su-30MK2.

Dassault Mirage III – cz. V
Samoloty Mirage III oraz ich warianty pochodne odniosły znaczny sukces eksportowy, stając się jedną z najlepiej rozpoznawalnych maszyn w historii lotnictwa. W dużej mierze było to związane z udziałem w działaniach wojennych na Bliskim Wschodzie. W praktyce nie był to jedyny powód ich popularności. Wśród użytkowników samolotów rodziny Mirage znalazły się bowiem kraje z Ameryki Południowej, Afryki, Europy, a także Australia.

Miasiszczew 3M. Bison B i C – cz. I
Do 1961 r. w Lotnictwie Dalekiego Zasięgu sformowano jednostki nosicieli broni jądrowej wyposażone w samoloty Tupolew Tu-16 i Tu-95 oraz Miasiszczew 3M. W bombowce Miasiszczewa wyposażono 40. i 79. Pułk Ciężkich Bombowców 73. Dywizji Ciężkich Bombowców w Ukraince oraz 1096. i 1230. Pułk Ciężkich Bombowców 201. Dywizji Ciężkich Bombowców w Engels.

Walki powietrzne wojny polsko-bolszewickiej
W 1920 roku, w czasie zmagań z Armia Czerwoną, samoloty z biało-czerwoną szachownicą miały okazję do zmierzenia się w powietrzu z maszynami przeciwnika, odnosząc sukcesy, ale i ponosząc straty w najbardziej ekscytującym elemencie działań bojowych lotnictwa, jakim są walki powietrzne.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
• Wiadomości z Polski
• Aktualności wojskowe
• Aktualności cywilne
• Śmigłowce AW101 dla Marynarki Wojennej
• Kontrakty i konkurenci w programie FARA
• Śmigłowcowe nowości
• Latające hybrydy
• I. Konferencja Rakietowa „Rozwój i zastosowania technologii rakietowych w Polsce – Nowe otwarcie”

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem kwietniowo-majowego wydania "Lotnictwa" na stronie: www.magnum-x.pl

Źródło: magnum-x.pl
comments powered by Disqus