Przejdź do treści
Wiatrakowiec z homologacją na jazdę po drogach publicznych

Wiatrakowiec GyroDrive z homologacją do jazdy po drogach publicznych

10 marca, wiatrakowiec GyroDrive uzyskał zatwierdzenie techniczne, które umożliwia poruszanie się nim po publicznych drogach w Czechach. W tym celu, statek powietrzny został wyposażony w dodatkowe niezbędne w transporcie drogowym elementy, tj. tablice rejestracyjne, lusterka, kierunkowskazy, światła stop, reflektory i inne.

Pavel Brezina z firmy Nirvana Systems podkreślał, że jest to pierwszy wiatrakowiec homologowany do użytku drogowego, a prace nad jego dostosowaniem zajęły trzy lata. Na ulicach statek powietrzny można zobaczyć w pobliżu miejscowości Prerov - Bochoř, gdzie siedzibę ma spółka Nirvana. GyroDrive może latać z prędkościami dochodzącymi do 185 km/h, jednak na ziemi nie może się poruszać szybciej niż 40 km/h.


14 marca z udziałem GyroDrive na ulicach Pragi odbyła się specjalna sesja zdjęciowej do czeskiego magazynu Pilot. Statek powietrzny będzie prezentowany także podczas targów lotnictwa ogólnego AERO, które w dniach od 5 do 8 kwietnia będą się odbywały w niemieckim Friedrichshafen.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony