Lufthansa Cargo rozpoczęła regularne rejsy samolotem do Katowice Airport
Lufthansa Cargo uruchomiła w czwartek regularne loty towarowe między Frankfurtem a lotniskiem Katowice. To pierwsze stałe połączenie lotnicze tego operatora z polskim lotniskiem.
Pierwszy rozkładowy towarowy Airbus A321F (Freighter) Lufthansy Cargo wylądował w Katowice Airport w czwartek po południu. W rozkładzie letnim loty na tej trasie realizowane będą dwa razy w tygodniu: w czwartki i soboty - z lądowaniem ok. godz. 16, a odlotem ok. 17.30.
W styczniu 2021 r. Lufthansa Cargo uruchomiła w terminalu towarowym Katowice Airport ogólnopolski punkt integracji frachtu w modelu RFS (Road Feeder Service), który opiera się na transporcie przesyłek między różnymi lotniskami za pomocą pojazdów ciężarowych.
Z punktu widzenia przepisów samochód ciężarowy RFS traktowany jest jako przewóz lotniczy – każdy transport ma m.in. nadany numer rejsu. Regularne połączenie lotnicze all-cargo na trasie Frankfurt – Katowice – Frankfurt będzie usługą, która poszerzy już dostępną ofertę Lufthansy Cargo z Katowice Airport, a tym samym z Polski.
Jak powiedział na czwartkowym briefingu na lotnisku dyrektor sprzedaży i obsługi naziemnej Lufthansy Cargo w Europie Centralnej i Wschodniej Wojciech Ryglewicz, w Katowicach firma jest obecna od 2021 r., dysponując bazą konsolidacji towarów, obsługiwaną ciężarówkami.
"Teraz zaczynamy nową erę, wkraczamy w erę prawdziwego lotniczego połączenia. Niemniej jednak obsługujemy 43 rejsy, ponieważ te ciężarówki są traktowane jako rejsy lotnicze i od teraz dwa dodatkowe rejsy tygodniowo samolotem. (...) Główne kierunki to: Frankfurt, Monachium oraz Wiedeń, czyli dostarczamy towary na siatkę połączeń Lufthansy oraz Austrian Airlines" - wyjaśnił.
W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Ryglewicz uściślił, że podstawą działalności spółki w regionie jest polski przemysł - wielu klientów ma swoje siedziby do 100 km od katowickiego lotniska. Model biznesowy opiera się na obsłudze pilnych przesyłek producentów, zlokalizowanych wokół Katowic - głównie jest to przemysł motoryzacyjny.
Rotacja samolotu Lufthansy Cargo Frankfurt - Katowice - Frankfurt w godzinach popołudniowych jest tak pomyślana, aby zdążyć we Frankfurcie na przeładunek na ostatnie rejsy tego samego dnia np. do Brazylii, Meksyku czy do Azji.
Artur Tomasik, prezes zarządzającego katowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) zaznaczył w czwartek, że grupa Lufthansa jest tam obecna ponad 20 lat. "Bardzo się cieszę, że ta nasza dobra, partnerska współpraca i zrozumienie rynku doprowadziły nas od 2021 r. do momentu, w którym rynek polski zyskuje nowe połączenie do dużego portu przeładunkowego na cały świat" - wskazał
"To jest wartość tego połączenia, że Polska zyskuje nową usługę, która powoduje, że nasz rynek staje się bardziej konkurencyjny. To nie tylko duża wartość dla Śląska, dla przedsiębiorców działających na Śląsku, ale w ogóle dla całego rynku cargo w Polsce" - ocenił Tomasik.
Zaznaczył, że rozwój segmentu cargo przekłada się na plany inwestycyjne katowickiego lotniska; w ciągu 2 do 2,5 roku powinien tam zostać uruchomiony projektowany obecnie nowy terminal cargo o powierzchni ok. 10 tys. m kw. "To zwiększy nasze możliwości tak, aby w najbliższych może 5-7 latach osiągnąć nasz plan przeładunku 100 tys. ton cargo rocznie" - zasygnalizował prezes GTL.
Władze katowickiego lotniska akcentują, że obsługa frachtu lotniczego jest bardzo ważną składową jego działalności. Na początku dekady przewozy cargo wzrosły w Pyrzowicach dwukrotnie - z 20 tys. ton w 2020 r. do ponad 40 tys. ton w 2022 r. Było to możliwe dzięki strefie cargo, która została oddana do użytku ponad 8 lat temu.
Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W ub. roku odprawiono tam 6,39 mln pasażerów; wcześniej rekordowy był 2023 r., gdy w Katowicach obsłużono 5,61 mln mln podróżnych. Tegoroczne prognozy zakładają przekroczenie liczby 7 mln pasażerów.
Katowice są krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce. W ub. roku przeładowano tam ponad 37 tys. ton lotniczego frachtu, w tym roku władze portu liczą na ponowne przekroczenie wartości 40 tys. ton.
Lufthansa Cargo jest odrębnym przewoźnikiem z grupy Lufthansa, utworzonym w 1997 r. Jego własna flota liczy 18 samolotów szerokokadłubowych Boeing 777 i cztery wąskokadłubowe. Airbus A321F, który wylądował w czwartek w Katowicach, powstał w wyniku konwersji samolotu pasażerskiego - może zabrać na pokład ok. 25 ton ładunku o objętości blisko 200 m sześc.
Lufthansa Cargo korzysta jednak z luków bagażowych ponad 500 samolotów sześciu linii z grupy Lufthansy. W Polsce przewoźnik ma ponad 15 proc. rynku lotniczego cargo - po PLL LOT i Qatar Airways. Główne obsługiwane kierunki to: Stany Zjednoczone, Brazylia, Meksyk i Japonia.(PAP)
mtb/ pad/



Komentarze