Przejdź do treści
Port Lotniczy Katowice - samolot na lotnisku - widok z tyłu (fot. Poptr Adamczyk, PR KTW)
Źródło artykułu

Lotnisko Katowice; ponad 20 tys. dodatkowych miejsc w samolotach w okresie świątecznym

Ok. 21 tys. dodatkowych miejsc zaoferują w okresie świąteczno-noworocznym przewoźnicy latający z lotniska Katowice – przekazali PAP przedstawiciele portu. W tym czasie zwiększa się częstotliwość niektórych połączeń w stosunku do standardowego rozkładu Zima 2022/23.

Jak poinformował w piątek Piotr Adamczyk z zespołu prasowego Katowice Airport, w okresie świąteczno-noworocznym rośnie częstotliwość rejsów z i do Pyrzowic na wybranych trasach regularnych.

W okresie od 12 grudnia 2022 r. do 10 stycznia 2023 r. linia lotnicza Wizz Air na wybranych katowickich trasach wykona 49 dodatkowych rotacji (kursów tam i z powrotem).

Przewoźnik ten zwiększy tygodniową częstotliwość lotów na trasach do Barcelony (z dwóch rotacji do trzech tygodniowo), do Kutaisi (z trzech do czterech), do Leeds-Bradford (z dwóch do trzech), do Londynu-Luton (z dziesięciu do czternastu), na Maltę (z dwóch do trzech) i do Oslo-Torp (z trzech do czterech).

W tym czasie linia wykona też o piętnaście rotacji więcej na połączeniu Katowice – Dortmund. Ponadto od grudnia br. do 25 marca 2023 r., czyli do ostatniego dnia obowiązywania rozkładu zimowego, Wizz Air zamiast sześciu rejsów tygodniowo z Pyrzowic do Eindhoven, będzie wykonywał ich siedem.

Ryanair w okresie świąteczno-noworocznym zrealizuje po jednej dodatkowej rotacji na połączeniu do Londynu-Stansted (w dniach 21 i 28 grudnia oraz 4 stycznia 2023 r.).

„W sumie w okresie świąteczno-noworocznym Wizz Air i Ryanair zaproponują około 21 tys. foteli więcej na wybranych trasach z Pyrzowic, w porównaniu ze standardowym oferowaniem w rozkładzie Zima 2022/23” – podsumował Adamczyk.

W zimowym rozkładzie lotów, obowiązującym od niedzieli 30 października br., z Katowic dostępnych jest ok. 60 tras w ruchu regularnym i czarterowym na ok. 60 lotnisk w 30 państwach. Połączenia regularne (łącznie 39 tras) oferuje pięciu przewoźników: Wizz Air, Ryanair, Lufthansa, Polskie Linie Lotnicze LOT i KLM.

Najbogatszą siatkę połączeń regularnych deklaruje Wizz Air: 23 kierunki. Samoloty węgierskiego przewoźnika obsługują loty do 13 państw, w tym do Wielkiej Brytanii (Bristol, Leeds-Bradford, Doncaster-Sheffield, Liverpool, Londyn-Luton), Włoch (Neapol, Rzym–Fiumicino i Katania) czy Hiszpanii (Barcelona, Fuerteventura, Teneryfa).

Wizz Air lata też do Norwegii (Bergen i Oslo-Torp), Niemiec (Dortmund), do Malmo w Szwecji, Larnaki na Cyprze, Reykjaviku na Islandii, na portugalską Maderę czy na Maltę. Ponadto w sezonie zimowym Wizz Air obsługuje połączenia z Katowice Airport do Aten, Eindhoven, na lotnisko Kutaisi w Gruzji, do Tel Awiwu i do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ryanair w sezonie zimowym zgłosił 13 kierunków z Katowic: w tym cztery do Włoch (Katania, Mediolan-Bergamo, Wenecja i Forli), trzy do Wielkiej Brytanii (Londyn-Stansted, Manchester i Edynburg), dwa do Niemiec (Dortmund i Kolonia/Bonn), a także do Pafos na Cyprze, Aten, Dublina oraz do Oslo–Gardermoen.

Siatkę połączeń regularnych Katowice Airport w sezonie zimowym uzupełnią Warszawa (Polskich Linii Lotniczych LOT), Frankfurt (Lufthansy) oraz Amsterdam (KLM).

Biura podróży zapowiedziały z Pyrzowic 23 kierunki czarterowe, w tym 9 długodystansowych. Po cztery trasy wiodą do Egiptu (Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh, Taba) oraz Hiszpanii (Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, Teneryfa). Dostępne są też Antalya w Turcji i Salalah w Omanie, Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, portugalska Madera, Agadir w Maroku czy tunezyjska Djerba.

Z dziewięciu tras dalekodystansowych sześć obsługiwanych jest szerokokadłubowym Boeingiem 787-8 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT: do Cancun w Meksyku, Punta Cany i Puerto Platy w Dominikanie, do Bangkoku i Phuket w Tajlandii oraz Varadero na Kubie. Ponadto w ofercie dalekich tras dostępne są: Mombasa w Kenii, Bandżul w Gambii i tanzańska wyspa Zanzibar.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. skorzystało z niego rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ze względu na pandemię było ich 1,44 mln, a w 2021 r. - 2,32 mln. Tegoroczna prognoza to ok. 4,5 mln pasażerów.

Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony