Zawiązał się Komitet Konsultacyjny przy Lotnisku Chopina
Z inicjatywy Portów Lotniczych powołany został Komitet Konsultacyjny przy Lotnisku Chopina w Warszawie. W jego skład wchodzą przedstawiciele urzędów dzielnic i gmin zlokalizowanych w pobliżu lotniska, reprezentanci organizacji społecznych oraz naukowcy.
Celem działania komitetu jest przede wszystkim wymiana informacji o działalności Lotniska Chopina i pomysłów na zmniejszanie uciążliwości portu dla mieszkańców sąsiadujących z nim dzielnic Warszawy i gmin.
- Zależy nam na inicjowaniu dialogu społecznego oraz aktywnej i partnerskiej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju lotniska i okolicznych terenów, z korzyścią dla wszystkich interesariuszy. Chcielibyśmy, aby Komitet stanowił stałe forum wymiany informacji i wypracowywał rozwiązania przyczyniające się do minimalizowania negatywnych skutków funkcjonowania lotniska w jego otoczeniu – wyjaśnia Michał Marzec, naczelny dyrektor Portów Lotniczych i dyrektor Lotniska Chopina.
W skład Komitetu wchodzi 18 instytucji i organizacji, m.in. Ministerstwa Środowiska, Dowództwa Sił Powietrznych, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, burmistrzów dzielnic Warszawy sąsiadujących z Lotniskiem Chopina, burmistrzów miast i wójtów gmin, które znajdują się w zasięgu oddziaływania hałasu lotniczego, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Instytutu Techniki Budowlanej
Inicjatywa Portów Lotniczych wiąże się z zasadą „zrównoważonego podejścia”, wypracowaną i wdrożoną przez Unię Europejską. W praktyce zasada ta wiąże się z koniecznością prowadzenia interdyscyplinarnych działań przez wszystkie podmioty, które mogą mieć wpływ na minimalizowanie negatywnego oddziaływania lotnisk i transportu lotniczego na środowisko.
Komentarze