Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Chopina z certyfikatem „Obiekt bez barier”

Lotnisko Chopina w Warszawie otrzymało certyfikat „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja, który potwierdza dostępność architektoniczną obiektu dla osób z niepełnosprawnością. To pierwszy tego typu certyfikat w Polsce dla obiektu komunikacyjnego.

Certyfikat „Obiekt bez barier” przyznawany jest obiektom użyteczności publicznej, biurowym, handlowym i mieszkalnym. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest pomyślny audyt architektoniczny. Eksperci Fundacji Integracja sprawdzają dostępność architektoniczną obiektu, analizując zarówno jego plany, jak i wizytując obiekt. Dworzec lotniczy Lotniska Chopina jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce, który otrzymało ten prestiżowy certyfikat. Warto dodać, że nie ma go żaden inny dworzec, wliczając w to dworce kolejowe i autobusowe.

Na Lotnisku Chopina wszyscy pasażerowie są ważni i wszystkich chcemy obsługiwać w dobrych warunkach. Dlatego ogromnie nam miło, że Fundacja Integracja uznała nasz terminal za obiekt bez barier, bo to potwierdza, że wszystkie osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, a także niesłyszące czy niewidome, mogą czuć się na lotnisku pewnie i zawsze będą dobrze i bezproblemowo obsłużone, zarówno przy okazji odlotu, jak i przylotu – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina

Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności architektonicznej budynków. Od wielu lat działa na rzecz respektowania i doskonalenia polskiego prawa określającego standardy dostosowania budynków do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Dlatego też opracowała szczegółowe standardy dostępności budynków oraz metodologię ich audytowania.

Certyfikat „Obiekt bez barier”, przyznawany przez Integrację, to znak dostępności architektonicznej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy mogą mieć ograniczenia w poruszaniu się. Certyfikat wpływa na wartość audytowanych obiektów, podnosi ich prestiż oraz podkreśla otwarcie się na środowiska osób zagrożonych wykluczeniem. Cieszymy się, że mogliśmy go przyznać również Lotnisku Chopina w Warszawie, które jest jedną z głównych bram do Polski i stanowi wizytówkę naszego kraju w świecie. Bardzo nam przyjemnie, że jest to wizytówka bez barier dla niepełnosprawnych – mówi Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony