Lotnisko Chopina uruchomiło nowoczesne poczekalnie dla pasażerów Non Schengen

Nowoczesna poczekalnia dla pasażerów Non Schengen na Lotnisku Chipina (fot. M. Chrzanowski)

Od 1 lipca pasażerowie odlatujący z Lotniska Chopina do krajów ze strefy Non Schengen mogą skorzystać z 4 nowych poczekalni wylotowych (gate).

Nowe poczekalnie (wyjścia 1N-4N) znajdują się na poziomie płyty lotniska i zostały opracowane z myślą o pasażerach tych rejsów, których samoloty zatrzymują się na tzw. stanowiskach oddalonych, do których dotarcie jest możliwe wyłącznie za pomocą autobusów.

Wprowadzenie stanu epidemicznego, wstrzymanie ruchu pasażerskiego, czy zamknięcie granic kraju niemal całkowicie ograniczyły dotychczasowe funkcjonowanie lotniska. Jednak w tych trudnych czasach nie pozostaliśmy bierni – powiedział Piotr Rudzki, rzecznik prasowy stołecznego portu. – Odpowiednio przygotowaliśmy się do wznowienia pasażerskiego ruchu lotniczego w zupełnie nowej rzeczywistości. Jednym z takich działań jest przygotowanie strefy z 4 nowymi poczekalniami (gate) dla osób, które z naszego lotniska będą wybierać się w podróż do krajów leżących poza strefą Schengen.


(fot. M. Chrzanowski)

Cała przestrzeń poczekalni może pomieścić do 1000 osób (choć w czasach epidemicznych jest to liczba o połowie mniejsza), co w praktyce oznacza, że na każdym z czterech wyjść może zostać obsłużonych do 250 pasażerów. Poza tym każdy z gate'ów wyposażono w cztery czytniki kart pokładowych, co umożliwia równoległy boarding czterech kolejek. Dodatkowo poczekalnie wyposażono w komfortowe siedziska (z uwzględnieniem dystansu społecznego), których część ma wbudowane porty USB i gniazdka elektryczne. Pasażerowie mogą nie tylko skorzystać z nowych toalet (damskiej, męskiej oraz dla osób z niepełnosprawnością), lecz także z darmowego prysznica oraz pokoju opieki nad dzieckiem. Co więcej, w najbliższej przyszłości poczekalnie zostaną wyposażone w automaty vendingowe oraz wózek gastronomiczny.


(fot. M. Chrzanowski)

To jednak nie wszystkie zmiany. We wtorek, 2 lipca 2020 została przywrócona do użytku Droga Startowa nr 1 (11-29, Ursynów – Ursus) na swojej pełnej długości, co oznacza, że jest już dostępna dla operacji lotniczych. Od połowy marca br. była zamknięta ze względów operacyjnych i sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Wszystkie operacje odbywały się na Drodze Startowej nr 3 (15-33, Piaseczno – Ochota/Wola/Bemowo). Od teraz ponownie można wykorzystywać obydwie drogi startowe, w zależności od warunków atmosferycznych lub operacyjnych.

Źródło: Lotnisko Chopina
comments powered by Disqus