Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Chopina gotowe na kolejną zimę

Służby Lotniska Chopina zakończyły przygotowania sprzętu do zimowego utrzymania lotniska.  Warszawski port dysponuje najnowocześniejszym w Polsce sprzętem do odśnieżania i jest w stanie zapewnić utrzymanie ciągłości ruchu samolotów nawet przy obfitych opadach.

Do Akcji Zima w sezonie 2014/15 Służba Utrzymania Lotniska przystępuje z dziesięcioma nowoczesnymi zestawami odśnieżającymi MB2041/Øveraasen (każdy zestaw składa się z pługa lemieszowego o szerokości roboczej 6,8 m, szczotki czyszczącej oraz silnej dmuchawy powietrza). Płyty postojowe i drogi kołowania odśnieżane będą sześcioma zestawami starszego typu oraz pięcioma oczyszczarkami kompaktowymi oraz dużą zraszarką Damman o rozpiętości ramion do 45 metrów. Pozwala to na oczyszczanie dróg startowych w jednym przejeździe w ciągu zaledwie 25-30 min. Ponadto do dyspozycji Służby Utrzymania Lotniska jest jeszcze 41 innych maszyn i urządzeń.

– Do obsługi tego sprzętu mamy grupę wszechstronnie wyszkolonych i doświadczonych pracowników. Do kolejnej zimy jesteśmy dobrze przygotowani i zapewniam, że podejmiemy wszystkie możliwe i zależne od nas działania aby pasażerowie i towary przewożeni samolotami docierali i odlatywali z Warszawy na czas i bez zakłóceń – mówi Radosław Paruzel, zastępca dyrektora Lotniska Chopina.

W przewidywaniu warunków atmosferycznych na lotnisku pomaga jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów typu Ice Alert. Składa się na niego sześć stacji pomiarowych rozmieszczonych na obydwu drogach startowych. Każda z nich jest wyposażona w unikalne w skali światowej i opatentowane aktywne zespoły czujników stanu nawierzchni (BOSO i ARCTIS) oraz analizatory gromadzonych danych. Prognozują one z dużym prawdopodobieństwem termin wystąpienia oblodzenie nawierzchni. Jest to możliwe dzięki komputerowej (automatycznej) analizie wielu parametrów m.in. temperatury powietrza, nawierzchni, wilgotności nawierzchni, wilgotności względnej powietrza, ilości i rodzaju opadów atmosferycznych itp.

– Dzięki możliwości przewidywania wystąpienia gołoledzi możemy zawczasu temu przeciwdziałać poprzez podawanie przeciwodlodzeniowych środków chemicznych – mówi Radosław Paruzel. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony