Lotniska w Europie walczą z emisją CO2

Airport Carbon Accreditation

Już 55 portów lotniczych w Europie, obsługujących łącznie ponad 50 proc. europejskiego ruchu pasażerskiego, może pochwalić się certyfikatem Airport Karbon Accreditation. W tym elitarnym gronie jest również Lotnisko Chopina.

Zainaugurowany w czerwcu 2009 r. program Airport Carbon Acreditation ma na celu zachęcanie portów lotniczych do walki ze zmianami klimatycznymi poprzez zarządzanie emisjami (carbon management) i zdefiniowanie spójnego i zgodnego działania w tym obszarze. Dotychczas certyfikaty Airport Carbon Acreditation otrzymało 55 portów lotniczych z 23 krajów europejskich, m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Paryżu i Sztokholmie. W grudniu ubiegłego roku certyfikat ACA na poziomie pierwszym („Mapping”) otrzymało również Lotnisko Chopina w Warszawie.

- Ekologię traktujemy bardzo poważnie jako element odpowiedzialności za lokalne środowisko. Program Airport Carbon Accreditation jest bardzo przydatnym narzędziem, które pozwala skoordynować i racjonalizować działania podejmowane przez nas w tym obszarze – mówi Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

- Uzyskanie w ostatnim czasie akredytacji przez lotniska w Helsinkach, Dusseldorfie, Warszawie i sześć portów lotniczych grupy Lapland Finavii, które dołączyły do grona 46 lotnisk akredytowanych wcześniej, świadczy o coraz większym zaangażowaniu branży lotniskowej w ograniczanie emisji i podnoszenie efektywności. Ponad 750 milionów pasażerów rocznie korzysta z portów uczestniczących w programie Airport Carbon Accreditation” – komentuje Oliver Jankovec, dyrektor generalny Europejskiej Rady Lotnisk (ACI Europe).

- Autentyczny postęp w przekształcaniu branży transportowej na bardziej przyjazną środowisku, generującą mniej zanieczyszczeń, może nastąpić jedynie w przypadku, gdy działania władz uzupełniane są inicjatywami podejmowanymi przez obywateli i społeczność biznesową. Airport Carbon Accreditation jest doskonałym przykładem takich inicjatyw. Cieszę się, że tyle lotnisk zaangażowało się w program – ewidentnie wpływa to korzystnie na stabilność europejskiej branży lotniczej” – mówi Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport.

Przygotowany z myślą o Europie i wspierany przez Komisję Europejską program Airport Carbon Accreditation uzyskuje pozytywne oceny także na innych kontynentach. W listopadzie 2011 r. został rozszerzony na region Azji i Pacyfiku zyskując w tym czasie także wsparcie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Pierwszym lotniskiem, któremu przyznany został certyfikat ACA poza Europą był port lotniczy w Abu Dhabi.

Według szacunków Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu łączna emisja CO2 w branży lotniczej stanowi 2 proc. emisji globalnej mającej wpływ na zmiany klimatyczne. Wprawdzie porty lotnicze odpowiadają jedynie za 5 proc. emisji generowanej przez całą branżę lotniczą, jednakże europejskie lotniska chętnie podejmują walkę z emisją gazów cieplarnianych. W pierwszym roku realizacji programu Airport Carbon Accreditation 18 portów lotniczych osiągnęło zmniejszenie emisji CO2 o 411 390 ton. W drugim roku 43 porty lotnicze zredukowały emisję CO2 o 729 689 ton, co odpowiada usunięciu około 180 tys. samochodów z ruchu.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie www.airportcarbonaccreditation.org
Informacje na temat lotnictwa i środowiska można znaleźć na stronie www.enviro.aero. 

Źródło: Lotnisko Chopina
comments powered by Disqus

Komentarze

Niniejszym, wzywa się WSZYSTKICH ,,ekologów'' z Planety Ziemia do wyliczenia rzeczywistej emisji gazów, (w tym CO2) i pyłów pochodzących z erupcji wulkanicznych.

W przypadku dalszej eskalacji dysput na temat ,,walki z CO2'', uprasza się ,,ekologów'' do zatkania wylotów WSZYSTKICH wulkanów na Planecie Ziemia.