Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło w lecie ponad 6,5 mln osób

Podczas tegorocznego lata, od 21 czerwca do 22 września, na Lotnisku Chopina w Warszawie odprawiono ponad 6 mln 576 tys. osób - poinformował we wtorek PAP stołeczny port. Zaznaczono, że czerwiec, lipiec i sierpień były najlepszymi miesiącami w 90-letniej historii lotniska.

Od początku lata, tj. od 21 czerwca, do jego zakończenia 22 września, Lotnisko Chopina odprawiło 6 mln 576 tys. 563 podróżnych - poinformował w komunikacie przekazanym PAP port lotniczy.

Stanowi to 42 proc. liczby wszystkich pasażerów, którzy w 2024 r. skorzystali ze stołecznego lotniska. Podkreślono jednocześnie, że zarówno czerwiec, lipiec, jak i sierpień były miesiącami, kiedy po raz pierwszy w historii przekroczono liczbę 2 mln odprawionych pasażerów w ciągu miesiąca.

W komunikacie przekazano również, że w piątek, 2 sierpnia z lotniska skorzystało 78 tys. 248 podróżnych, co stanowi rekord liczby odprawionych pasażerów jednego dnia. Rekordowa w historii portu była też liczba osób korzystających w sierpniu z lotów czarterowych. Było ich ponad 471 tys., co stanowi 19 proc. wszystkich pasażerów.

Ponadto w lipcu pobity został rekord w kategorii tonażu odprawionego cargo, gdy po raz pierwszy przekroczono liczbę 10 tys. ton. W sierpniu wynik został poprawiony, gdy odprawiono 10 tys. 107 ton cargo, czyli o 13 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Jak powiedział PAP wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek, rekordowe wyniki Lotniska Chopina to nie tylko sukces samego portu, ale także "wyraźny sygnał, że polskie lotnictwo wkracza w nową erę rozwoju".

"Rozbudowa i modernizacja tego kluczowego węzła komunikacyjnego są absolutnie niezbędne, ponieważ rozwój Lotniska Chopina to synonim rozwoju polskiego lotnictwa. Bez sukcesu i rozwoju Chopina nie będzie sukcesu nowego lotniska w Baranowie. Tylko dzięki dalszym inwestycjom będziemy w stanie sprostać rosnącemu popytowi, przyciągnąć nowych przewoźników, a w 2032 roku otworzyć nowy hub i umocnić naszą pozycję w Europie. To szansa, którą musimy wykorzystać, by Polska stała się liderem w regionie” – powiedział Lasek.

"Zakończone lato było dla Lotniska Chopina historycznym okresem – rekordy liczby pasażerów i przetransportowanego cargo potwierdzają, jak dynamicznie rozwija się nasz port lotniczy" – przekazał z kolei prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. 

Prezes PPL przypomniał, że w tym roku z Warszawy otwarto połączenia do Rijadu i Addis Abeby. Dodał, że pod koniec br. linia Air Arabia uruchomi loty do Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie), a Etihad Airways zapowiedział na przyszłoroczne wakacje bezpośrednie loty z Lotniska Chopina do Abu Zabi.

Jak informował w połowie września Ilków, wiosną 2026 r. powinna rozpocząć się rozbudowa terminala na Lotnisku Chopina. Dodał, że inwestycja, która ma się zakończyć w 2029 r. i pozwoli zwiększyć liczbę startów oraz lądowań z obecnych 600 do 800 na dobę. W rozmowie z PAP stwierdził, że "port miał plany rozbudowy, jednak w 2019 r. zostały one zatrzymane decyzją ówczesnego rządu". "Dzisiaj wiemy, że musimy wrócić do tej koncepcji rozbudowy, dlatego że lotnisko centralne powstanie najwcześniej w 2032 r." – przekonywał.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2023 r. obsłużył 18,5 mln pasażerów, a w całym 2024 r. – według prognoz – odprawi 20,5 mln pasażerów, czyli około 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Dla porównania, w 2015 r. lotnisko na Okęciu odprawiło ok. 10 mln pasażerów przez cały rok.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony