Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnicze podkarpackie dla WOŚP. Licytuj „orkiestrowy” lot symulatorem

Już po raz drugi autorka bloga Lotnicze Podkarpackie włącza się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na aukcję internetową 28. Finału tej charytatywnej akcji Katarzyna Hadała wystawiła lot symulatorem lotu w OKL w Jasionce.

Najpierw, w 2017 roku blogerka wystawiała na aukcję WOŚP plakat z autografami kilkudziesięciu pilotów z całego kraju, który powstał z okazji pokazów lotniczych w 2016 roku w Jasionce. W tym roku, dzięki współpracy z Ośrodkiem Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce można licytować lot prawdziwym symulatorem lotu.

Aukcja jest dostępna na stronie www.aukcje.wosp.org.pl. Zaczęła się 4 stycznia br. i potrwa do 14 stycznia, do godz. 20.00.

Lot symulatorem na aukcji WOŚP to efekt działalności autorki bloga o lotniczym województwie. Ponieważ to co robi ma na celu propagowanie wiedzy o lotniczym regionie, za oczywiste uznała, że jeśli lokalna awiacja ma coś zaoferować dla WOŚP to powinno być coś z zakresu działalności OKL. Chociaż nie ukrywa, że idea lotu symulatorem w tym miejscu zrodziła się bardzo spontanicznie.

OKL w Jasionce to takie miejsce w podkarpackim, które jest jedną z lotniczych wizytówek województwa. A taki lot to gratka zarówno dla fanów tej branży, jak również dla laików. Poza tym jest mnóstwo ludzi, którzy boją się latać, a korzystając z tego urządzenia mogą  doświadczyć lotu nie odrywając się od ziemi i na przykład przełamać strach, albo połknąć lotniczego bakcyla – informuje blogerka.     
 
Na co dzień taki lot dla przeciętnego człowieka nie jest możliwy, ponieważ symulator służy jedynie do szkolenia studentów ‘pilotażu’ tutejszej politechniki. Samo urządzenie to kabina samolotu umieszczona w sali jednego z budynków wymienionego Ośrodka. Osoba zasiadająca w kokpicie ma przed oczami wizualizacje takie same jak w prawdziwym samolocie.

Podczas sesji można pilotować samoloty jedno- oraz dwusilnikowe i mały, dwusilnikowy odrzutowiec. Co więcej, można to robić m.in. w różnych warunkach pogodowych. Istnieje też możliwość ustawienia lotu bez widoczności. W trakcie szkolenia w OKL studenci – adepci na pilotów, pod okiem instruktora na takim urządzeniu uczą się m.in. jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych – można tu symulować większość typów usterek oraz sytuacji niebezpiecznych – opowiada inst. pil. Mieczysław Górak, dyrektor OKL PRz.

Możliwość wykonania owego lotu i to w miejscu gdzie są szkoleni przyszli piloci liniowi oraz tu, gdzie niegdyś był ulokowany port lotniczy Rzeszowa na pewno będzie dodatkową atrakcją dla nabywcy przedmiotu tej aukcji.

„Orkiestrowy” lot jest przeznaczony dla jednej, pełnoletniej osoby, potrwa maksymalnie godzinę. Będzie można go zrealizować w siedzibie Ośrodka od marca do lipca 2020 roku po uprzednio uzgodnionym terminie. Organizator aukcji nie pokrywa kosztów dojazdu laureata licytacji na miejsce realizacji lotu. Cały dochód z licytacji zostanie przeznaczony na cele tegorocznego Finału WOŚP czyli dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony