Leonardo-Finmeccanica i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały umowę o współpracy
Podczas targów MSPO 2016 Leonardo-Finmeccanica oraz Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiły podpisanie listu intencyjnego w sprawie długoterminowego partnerstwa na rynku obronności i bezpieczeństwa.
Leonardo-Finmeccanica, jeden z dziesięciu największych graczy w dziedzinie techniki lotniczej i astronautyki, obronności oraz bezpieczeństwa, a także wiodąca włoska spółka wysokich technologii, i Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ), jedna z największych spółek przemysłu obronnego w Europie Środkowej i największa tego typu firma w Polsce, podpisały list intencyjny w sprawie długoterminowego partnerstwa na rynku obronności i bezpieczeństwa. List intencyjny ma na celu umocnienie pozycji konkurencyjnej obu spółek na międzynarodowym rynku.
Na mocy tego porozumienia, Leonardo będzie wspierać PGZ swoimi technologiami i produktami, natomiast PGZ będzie współpracować z Leonardo w zakresie działalności przemysłowej i logistycznej. List Intencyjny zakłada duży transfer technologii do PGZ w celu wygenerowania znacznej działalności w dziedzinie wysokich technologii oraz utworzenia dużej liczby miejsc pracy w obydwu spółkach w nadchodzących latach. W Polsce spółka Leonardo już poczyniła znaczne inwestycje w branży śmigłowcowej po nabyciu PZL-Świdnik.
– Podpisany list intencyjny z Leonardo-Finmeccanica umożliwia nam zbadanie i zdefiniowanie obszarów potencjalnej współpracy przemysłowej dotyczącej szerokiego zakresu produktów spełniających wymagania rynku polskiego, a także europejskiego – powiedział Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. – Będziemy dążyć do wymiany wiedzy i myśli technologicznej, by móc kooperować w zakresie badań, rozwoju i produkcji – dodał.
Mauro Moretti, Prezes i Dyrektor Generalny Leonardo
– Ta umowa rozpoczyna nową erę w relacjach przemysłowych między Włochami a Polską w przemyśle obronnym i bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że łącząc siły, będziemy w stanie zaoferować naszym klientom najlepsze rozwiązania pod względem osiągów, kosztów operacyjnych oraz zdolności utrzymaniowych – powiedział Mauro Moretti, Prezes i Dyrektor Generalny Leonardo.
Od lewej: Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu, Polska Grupa Zbrojeniowa; Bartosz Kownacki, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Obrony Narodowej; Domenico Rossi, Wiceminister włoskiego Ministerstwa Obrony Narodowej; Mauro Moretti, Prezes i Dyrektor Generalny, Leonardo.
Umowa określa szeroki zakres współpracy przemysłowej między obiema spółkami. PGZ i Leonardo ogłosiły zamiar rozpoczęcia współpracy w zakresie platform i usług śmigłowcowych, systemów lądowych, systemów morskich, samolotów bezzałogowych, systemów i usług samolotowych, a także technologii kosmicznych. Na mocy tego porozumienia Leonardo i PGZ ogłosiły także, że przenalizują i określą obszary potencjalnej współpracy w zakresie szerokiej gamy produktów spełniających wymogi rynku polskiego i z przeznaczeniem na eksport. Leonardo i PGZ będą dążyły do wymiany know-how i zdolności technologicznych, a także określą obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju, produkcji oraz wsparcia posprzedażowego.
W branży śmigłowcowej umowa przewiduje szeroką współpracę między Leonardo a PGZ, w tym kooperację na rzecz oferowania wspólnych programów na polski i międzynarodowy rynek.
W segmencie szkolenia wojskowego do listopada 2016 r. Leonardo rozpocznie dostawy samolotów M-346. Umowa z PGZ obejmuje możliwość rozszerzenia działalności o systemy symulacji i szkolenia naziemnego oraz wsparcia logistycznego dla Bazy Lotniczej w Dęblinie. Ponadto na mocy listu intencyjnego PGZ i Leonardo dokonają oceny możliwości współpracy w ramach programów „Miecznik” i „Czapla” zakładających zakup nowych jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej.
Na zdjęciu głównym od lewej: Bartosz Kownacki, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Obrony Narodowej; Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu, Polska Grupa Zbrojeniowa; Mauro Moretti, Prezes i Dyrektor Generalny, Leonardo; w tle: Domenico Rossi, Wiceminister włoskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.
Komentarze