Przejdź do treści
AW169M w locie (fot. helicopters.leonardo.com)
Źródło artykułu

Leonardo dostarczy lekkie śmigłowce z systemem uzbrojenia dla Austrii

Leonardo oraz Dyrekcja Uzbrojenia Lotniczego i Zdatności do Lotu włoskiego Sekretariatu Generalnego Obrony/Krajowej Dyrekcji Uzbrojenia podpisały w dniu 12 stycznia umowę na dostawę lekkich, użytkowych śmigłowców AW169M (LUH – Light Utility Helicopters) dla Ministerstwa Obrony Narodowej Austrii.

Kontrakt o wartości 346 mln EUR został podpisany w ramach Umowy Międzyrządowej (G2G) zawartej między Włochami a Austrią. Ma ona na celu wzmocnienie współpracy dwustronnej pomiędzy dwoma krajami oraz ustanowienie strategicznego partnerstwa w sektorze śmigłowcowym, z Austrią biorącą pod uwagę Włochy i program AW169M LUH pod kątem wymiany starzejącej się floty śmigłowców Alouette III będących w eksploatacji od lat sześćdziesiątych.

Program przewiduje dostawę z zakładu montażu końcowego Leonardo w Vergiate (północne Włochy) 18 śmigłowców – sześciu AW169 w wersji „B”, 12 w zaawansowanej wersji wielozadaniowej „MA” z zintegrowanym wyposażeniem misji i uzbrojeniem – oraz zapewnienie kompleksowego i dostosowanego do potrzeb użytkownika pakietu wsparcia i szkoleń.

Śmigłowce będą wykorzystywane do wykonywania szerokiego zakresu misji wspierając armię i społeczeństwo Austrii w zakresie transportu żołnierzy, operacji bojowych, pomocy podczas klęsk żywiołowych i sytuacji kryzysowych, gaszenia pożarów, ratownictwa górskiego oraz ewakuacji medycznej MEDEVAC.

Oczekuje się, że pierwszy śmigłowiec AW169M LUH zostanie dostarczony przed końcem roku, a pozostałe dostawy mają zostać zrealizowane do 2026r. Kontrakt uwzględnia również możliwość zamówienia kolejnych 18 śmigłowców. Austriackie załogi skorzystają ze wstępnego szkolenia zapewnionego przy wsparciu włoskiej armii i jej doświadczenia jako użytkownika AW169M LUH oraz z dostarczonych urządzeń szkoleniowych i symulacyjnych.

Popisanie tego kontraktu to kolejny krok wynikający ze wstępnego dokumentu międzyrządowego podpisanego przez Ministra Obrony Narodowej Włoch, Lorenzo Guerini, oraz Ministra Obrony Narodowej Austrii, Klaudię Tanner, w dniu 2 grudnia 2021r. Minister Obrony Narodowej Włoch, Lorenzo Guerini, powiedział: „Cieszymy się z tego wydarzenia, które otwiera nowy etap współpracy w zakresie zakupów. Potwierdza jakość włoskiej technologii i produktów poprzez ich międzynarodowe uznanie. Głęboko wierzymy, że G2G jest wysoce skutecznym narzędziem polityki przemysłowej i inteligentną formułą wspierania eksportu.”

Alessandro Profumo, CEO Leonardo, powiedział: „Z zadowoleniem przyjmujemy zakończenie fazy kontraktowej inicjatywy międzyrządowej pomiędzy Włochami i Austrią, która pozwoli nam wnieść nasz wkład poprzez dostawę najbardziej technologicznie zaawansowanego i opłacalnego rozwiązania, które  spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania postanowione przez współpracę między dwoma rządami. Z niecierpliwością oczekujemy rozpoczęcia aktywnego udziału w realizacji tego ważnego programu”.

Gian Piero Cutillo, Dyrektor Zarządzający Leonardo Helicopters, powiedział: „Ten kontrakt jest kolejnym świadectwem doskonałej wydajności, niezrównanych możliwości najnowszej generacji oraz kompleksowych rozwiązań w zakresie szkoleń i wsparcia śmigłowca AW169M pozwalających na wykonywanie prawdziwie wielozadaniowych operacji spełniając przy tym najbardziej wymagające potrzeby użytkowników oraz zapewniając skuteczność i bezpieczeństwo personelu. Ten śmigłowiec zapewni istotny krok naprzód w obronie narodowej i reagowaniu kryzysowemu w Austrii.”


(fot. helicopters.leonardo.com)

AW169M to wojskowy wariant dwusilnikowego śmigłowca najnowszej generacji AW169, zaprojektowany zgodnie z najnowszymi wymaganiami FAR/JAR/EASA oraz normami wojskowymi, bezpieczeństwa wewnętrznego i użytkowników rządowych. Platformę charakteryzują wyjątkowe poziomy mocy, zwinności i zwrotności zapewniające doskonałe właściwości pilotażowe w szerokim zakresie warunków użytkowania, w tym w wysokich temperaturach oraz na dużych wysokościach. Unikalna konstrukcja przekładni zapewnia zasilanie układów hydraulicznych, elektrycznych i klimatyzacyjnych przy zatrzymanych wirnikach (tryb APU) optymalizując czas reakcji i dyspozycyjność operacyjną.

Największa kabina w swojej klasie oraz przekrój o stałej wysokości umożliwiają szybką rekonfigurację i łatwy dostęp. Piloci mają do dyspozycji pakiet awioniki najnowszej generacji o otwartej architekturze, w tym w pełni cyfrowy szklany kokpit oraz niespotykany poziom widoczności zewnętrznej, zapewniający zaawansowaną świadomość taktyczną i sytuacyjną. Do tej pory zostało zamówionych ponad 300 śmigłowców AW169 przez klientów na całym świecie, w tym użytkowników wojskowych, organy ochrony porządku publicznego / służby publiczne do wykonywania szeregu misji, w tym operacji użyteczności publicznej, obserwacji, operacji specjalnych, patroli morskich, rozpoznania lądowego, szkoleń, misji ratowniczych i gaszenia pożarów.

We Włoszech, wykorzystanie śmigłowca AW169M przez siły zbrojne oraz organy ochrony porządku publicznego do zastąpienia wielu starzejących się modeli zapewnia przewagę w postaci unikalnych cech wspólnych i synergii pod względem logistycznym, operacyjnym i technicznym, jak również w zakresie certyfikacji i szkoleń w rozrastającej się flocie AW169. Wzmacnia to możliwość prowadzenia skutecznych i bezpiecznych wspólnych operacji z innymi użytkownikami tego nowoczesnego typu śmigłowca i stanowi krok milowy w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, zdolności reagowania kryzysowego oraz ogólnych kosztów/efektywności w całym okresie użytkowania przez kolejne dziesięciolecia.  Ponad 130 śmigłowców AW169 jest już w eksploatacji z nalotem ponad 100 000 godzin w operacjach prowadzonych na całym świecie. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony