Problem radarów meteorologicznych udostępnianych na stronie IMGW

Latajmy Bezpiecznie

W zgłoszeniu 23/2009 Zespół Latajmy Bezpiecznie został poinformowany o zagrożeniach związanych z brakiem aktualnych informacji z radarów meteorologicznych udostępnianych na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W odpowiedzi na zgłoszenie Zespół wystosował pismo do Dyrektora IMGW dr inż. Mieczysława S. Ostojskiego, w którym informuje o zagrożeniach wynikających z opóźnień w publikowaniu ww. danych. Obecnie Zespół oczekuje na odpowiedź ze strony IMGW.

Poniżej treść pisma:
 


 

Źródło: Latajmy Bezpiecznie
comments powered by Disqus

Komentarze

Akurat dziś jest aktywne ostrzeżenie i radar jest faktycznie z opóźnieniem 10 minut. Dostępny jest pod adresem: http://pogodynka.pl/polska/radary/gradary
Na stronie IMGW chyba nie da się do tego dotrzeć, pomaga wyszukiwarka...

Czy ktoś wie może coś na temat tych danych radarowych? Przeglądam strony IMGW, nic nowego nie widzę, rozumiem że grochem o ścianę? Czy może przeoczyłem i gdzieś te 10 minutówki zaczęli udostępniać?
Pozdrawiam,
Bartek

Ciekawe, ilu to nasze Państwowe IMGW ma klientów płacących te 4kPLN/mies. za radarowe dane, i czy jest to warte spowodowania kilku śmierci ludzi w roku, zagrożenia kilkudziesięciu i zwykłego wkurzenia setek tysięcy?

Ja na przykład jeżdżę po prostu ok. 15km rowerem z i do pracy, czas pracy mam "luźny" i zwyczajnie chciałbym wybrać porę, kiedy nie będzie lało. Nie interesują więc mnie dane sprzed 3h, ani nie zapłacę 4000zł za tą opcję.

Radary były sfinansowane z programu UE po powodziach kiedy stwierdzono zawstydzający brak podstawowych w innych krajach informacji!

I zafajdanym obowiązkiem IMGW jest dane radarowe ludziom udostępniać! Jak to zwykle w latynoskim modelu kapitalizmu - nie wiadomo na jakiej podstawie przywłaszczyli sobie budżetowy sprzęt jako swój prywatny i "zarabiają" kosztem faktycznych właścicieli.

Tak głośno myślę...
1. ULC ma fundusz wspierający infrastrukturę lotniczą czy jakoś tak...
2. Ostatnio dopłacili za utylizację trawy z jednego z lotnisk kontrolowanych
3. znaczy się zutylizowali pieniądze
4. szkoda, że nie wydali części tych środków na AKTUALNA stronę AWIACJA z rzeczywistym zobrazowaniem tego i innych danych radarowych IMGW...
5. IMGW dostaje dotacje z budżetu... czyli z naszych pieniędzy
6. Może trochę pokręciłem ale w czystość intencji LB nie wierzę - powołał ich prezes ULC ...
7. Kolejna zasłona dymna?

Oskarżyć o świadome stwarzanie zagrożenia w ruchu lądowym, powietrznym i na wodzie poprzez ukrywanie zagrożenia. To chyba jest do 8 lat. Skoro tą informacją kupczy, to jest świadomy jej wagi.

Słałem maile do IMGiW z pytaniem czy nie ma szans na udostępnienie danych radarowych dla pilotów on-line, ale niestety nie dostałem żadnej odpowiedzi.
Może to pytanie doczeka się odpowiedzi?... Trzymam kciuki, bo brakuje bardzo tego serwisu. Opłata w wysokości kilku tysięcy złotych miesięcznie to nie odpowiedź na problem indywidualnego pilota.

Ja też pisałem i żaden leniwy tyłek się nie odezwał. Musiałem wysłać zapytanie na kilka maili i to jeszcze z łaskawym zapytaniem czy mi odpiszą na poprzedni.

z ciekawosci powiem Wam, ze poprosilem o wycene "komercyjnego dostepu" i bagatela wynosila ona jedyne ponad 4000 zl netto MIESIECZNIE - nawet dla malej korporacji jest to duzy wydatek, nie wspominajac juz o aeroklubach czy indywidualnym lataniu...

Zgadza się!!! Ja też wystosowałem pismo do IMGW, podając się za osobę prywatną posiadającą lądowisko i chcącą mieć dostęp do ich SOK jedynie dla własnych celów, z zapytaniem o dostęp do tego serwisu. Chodziło mi tylko o dostęp przez internet i informacje w zakresie podstawowym dla lotów VFR. Jak usłyszałem cenę to z krzesła spadłem. Nie będę mówił już o wersji w której faksem przesyłają info na życzenie. RĘCE OPADAJĄ!!! Co za mądra głowa to wymyśliła?
Dali by ludziom jakiś abonament za 100-200 euro na rok i byłby spokój.Na pewno znalazło by się trochę chętnych.

100-200 euro? Ja sobie dostęp przez telefon komórkowy do takich radarów na świecie (oczywiście z wyjątkiem m.in. Polski) kupiłem za chyba 0,79 euro na czas nieokreślony. Jak ktoś ma Iphona, to polecam www.weatherpro.eu/pl/

A Niemcy, Słowcje, Czechy tam masz?
Nawet skrawka Polski nie obejmuje?

Czesi mają: http://www.chmi.cz/meteo/rad/eindex.html
Wybrać trzeba "Recent radar data".
Zupełnie za darmo i z aktualizacją co 15 minut. Płd.-wsch. skrawek Polski się załapuje. Szkoda, że ta Polska taka duża... Albo IMGiW za mały (lub za małostkowy).

Mapy radarowej Słowacji i Czech tam nie ma.
Mapa Niemiec jest, i to nawet z kilkoma krokami prognozy "chmurowej" sytuacji radarowej, wiec można zobaczyć symulowany rozwój chmur jaki będzie obowiązywał nawet i za 2 godziny. Swoją drogą ciekawe jak to się w praktyce sprawdza.
Polskie ziemie zachodnie tylko troszeczkę się załapują. Za mało, żeby mieć wyobrażenie tego, co dzieje się nad Polską.

Poza tym, nie każdy chce/może mieć (nie każdego stać) iPhona.

Pisząc 100-200 euro miałem na myśli dostęp do ponadpodstawowych informacji dla lotów VFR przez internet (SOK czyli System Obsługi Klienta w którym masz najróżniejsze info pogodowe, a nie ogólnodostępna zakładka "awiacja"), sms, itp. Jeśli uważasz, że 100-200 euro NA ROK to dużo to jesteś w błędzie. Życzę powodzenia. Za 0,79 euro to można sobie...
Rozumiem twoje rozgoryczenie bo IMGW jest finansowane z budżetu i niby powinno wszystko być za darmo, ale tak nie jest i nie będzie raczej. ULC zdziera na opłatach lotniczych (choć to budżetówka i niby powinno być za darmo), różne urzędy zdzierają za każdą pierdołę (wnioski itp). Kiedyś były znaczki, teraz opłaty, a wszystko niby z budżetu.

Niestety, u nas w kraju jest tak, że co z naszych pieniędzy to nie dla nas.
Zdarza się tak, że parę osób robi prywatę i sprzedaje dane ze stacji pomiarowych firmom stawiającym elektrownie wiatrowe. Do tego oficjalnie można zakupić dane opracowane przez imgw.

Jesli chodzi o radar, to nawet 10 min odświeżanie jest zbyt rzadkie. W 10 min komórka burzowa może powstać i się rozpaść. Tak jak to w płatnej wersji powinno być odświeżane co minutę. Przecież to z naszych pieniędzy!

niech się ten urzędas wytłumaczy ze swojej głupoty i niech znika z Instytutu bo jest zagrożeniem nie tylko dla lotnictwa.

Z naszych podatków są te radary i żaden urzędas nie ma prawa fałszować lub ukrywać obraz ich pracy. Arogancja i tyle.

Kiedyś ta mapa była odświeżana co 10 minut i tak powinno być. Przydatna jest również dla WOPRu i żeglarzy. Czy zarobienie kilku złotych jest ważniejsze niż życie ludzkie?