Z powietrza i ziemi na ratunek lasom

M18 Dromader w locie - zrzut wody (fot. Tomasz Ramczykowski)

Gaszenie lasu i ewakuacja obozu harcerskiego, zrzuty wody z samolotu i helikoptera – wszystko po to, aby przećwiczyć koordynację akcji ratunkowej na wypadek prawdziwego zagrożenia. 2 października w Nadleśnictwie Młynary odbyły się manewry przeciwpożarowe „Las 2021”.

Kilkudziesięciu leśników, prawie 200 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, urzędnicy odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe – wszyscy skoordynowali swoje siły, aby wziąć udział w manewrach przeciwpożarowych „Las 2021”.

Bardzo się cieszę, że udało się nam zorganizować manewry na tak dużą skalę. To doskonała okazja do tego, aby być jak najlepiej przygotowanymi do prawdziwych akcji pożarowych i ratunkowych – podkreślał podczas manewrów „Las 2021” Adam Roczniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Pod wrażeniem doskonałej współpracy leśników ze strażakami był także wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. – Tego lata podczas ewakuacji obozów harcerskich widzieliśmy, jak ważna jest doskonała współpraca między służbami. Cieszę się, że takie ćwiczenia się odbywają – nie krył wojewoda Artur Chojecki.

  
  
Bell 206 L LongRanger na manewrach przeciwpożarowych "Las 2021"
(fot. Krzysztof Dobek/Nadleśnictwo Iława)

Z kolei Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, zaznaczył, że w ćwiczeniach przeciwpożarowych „Las 2021” wzięły też udział jednostki powietrzne Lasów Państwowych – śmigłowiec Bell 206 L LongRanger i samolot M18 Dromader.

Helikopter z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i samolot Dromader z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie były ważnym elementem dzisiejszych ćwiczeń. Wsparcie z powietrza, jakiego podczas prawdziwych pożarów, udzielają strażakom helikoptery i samoloty Lasów Państwowych jest nieocenioną pomocą – dodał Michał Gzowski.

  
M18 Dromader na manewrach przeciwpożarowych "Las 2021" (fot. Krzysztof Dobek/Nadleśnictwo Iława)

Co ważne, podczas ćwiczeń strażacy mogli także liczyć na wsparcie leśników w naziemnym gaszeniu pożarów – w akcji brali bowiem udział strażnicy leśni z Nadleśnictw Parciaki i Myszyniec. Na wyposażeniu tych jednostek są specjalistyczne samochody terenowe wyposażone w moduły gaśnicze. Niezwykle istotnym elementem odbywających się na terenie Nadleśnictwa Młynary manewrów były oczywiście jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. To właśnie ochotnicy są często pierwszym ogniwem, które rozpoczyna gaszenie lasu. W ramach podziękowań za zaangażowanie w ćwiczenia „Las 2021” jednostki OSP otrzymały z rąk dyrektora Roczniaka i rzecznika Gzowskiego apteczki ratunkowe.


Zasadzenie lipy  na manewrach przeciwpożarowych "Las 2021"
(fot. Tomasz Ramczykowski/Nadleśnictwo Stare Jabłonki)

Zwieńczeniem sobotnich manewrów było posadzenie lipy wyhodowanej z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka. – To drzewo ma być hołdem dla wszystkich służb, które niosą ratunek – powiedział Adam Roczniak, dyrektor RDLP w Olsztynie.

Źródło: lasy.gov.pl
comments powered by Disqus