Przejdź do treści
Dron w akcji wykorzystywany przez lubuskich policjantów (fot. lubuska.policja.gov.pl)
Źródło artykułu

Policyjny dron w akcji – bezpieczeństwo pieszym zapewnione także z powietrza

Lubuscy policjanci wykorzystują nowoczesnego drona by jeszcze skuteczniej czuwać nad bezpieczeństwem pieszych. Ten specjalistyczny sprzęt pozwala mundurowym dokładnie obserwować zachowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego. W przypadku zauważenia niebezpiecznych sytuacji, operatorzy drona informują o tym pobliski patrol, który może natychmiast interweniować.

Piesi i rowerzyści to szczególna grupa uczestników ruchu drogowego, która nie bez powodu nosi nazwę „niechronieni”. Poruszając się po drogach nie posiadają oni żadnej osłony, jak na przykład karoserii, więc zderzenie z samochodem czy innym pojazdem może skończyć się dla nich tragicznie.

Aby nie dochodziło do wypadków z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego, muszą zostać spełnione dwa warunki. Pierwszym z nich, jest odpowiedzialne zachowanie pieszych, jak i kierowców oraz wzajemny szacunek wobec siebie, a drugim – zdecydowane działanie policjantów. Lubuscy stróże prawa zdają sobie z tego sprawę i każdego dnia stanowczo reagują na wykroczenia relacji kierowca-pieszy. W tym celu wykorzystują często specjalistyczny sprzęt taki jak: nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, szybkie i zwinne motocykle, nowoczesne urządzenia służące do pomiaru prędkości i stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, a także drony. To właśnie bezzałogowe statki powietrzne stały się w ostatnim czasie bardzo pomocnym narzędziem do zapewniania bezpieczeństwa pieszym.

W środę (19 stycznia) lubuscy policjanci od samego rana realizują działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” i dla zwiększenia swojej skuteczności wykorzystują drona. Dzięki zamieszczonej w nim kamerze posiadającej 30-krotny zoom, funkcjonariusze mogą dokładnie obserwować zachowanie wszystkich podróżnych. Kiedy operatorzy drona dostrzegą niebezpieczną sytuację na drodze, przekazują informację do najbliższego patrolu, który dzięki temu może natychmiast interweniować. W Gorzowie Wielkopolskim już w pierwszych dwóch godzinach działań policjanci ujawnili kilkanaście przypadków łamania przepisów ruchu drogowego, za co sprawcy ukarani zostali mandatami karnymi.

Lubuscy funkcjonariusze ruchu drogowego stale korzystają z dronów, by móc jeszcze skuteczniej zwalczać drogowych piratów i zapewniać bezpieczeństwo podróżnym na terenie całego województwa.

Opracował: młodszy aspirant Mateusz Sławek

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
bezzałogowe statki powietrzne
Dwa dni konferencji, dwie sesje tematyczne i kilkanaście specjalistycznych wystąpień – tak w skrócie zapowiada się spotkanie dronowe pn. International Drone Event - Świat Pomiarów, które odbędzie się już od 1 do 2 czerwca br. w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
bezzałogowe statki powietrzne
14 maja 2022 r. Politechnika Warszawska otworzyła laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych na lotnisku w Przasnyszu. To unikalne w skali kraju i Europy miejsce, gdzie prowadzone są badania nad bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz technologiami radarowymi.
lotnictwo GA
Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do lektury pierwszego w tym roku numeru Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

Nasze strony