"Czy Polska jest gotowa aby zbudować samolot polskiej konstrukcji?" – panel dyskusyjny w Jasionce

"Czy Polska jest gotowa aby zbudować samolot polskiej konstrukcji?" – panel dyskusyjny w Jasionce (Fot. UMWP)

Po raz kolejny Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa gościć będzie Kongres 590.

W ramach trzeciej edycji jednego z największych wydarzeń ekonomicznych w Polsce odbędzie się panel dyskusyjny o tym czy obecnie w Polsce mogą powstawać samoloty naszej rodzimej konstrukcji. Debata odbędzie się 16 listopada 2018 r. o godz. 10:00 w G2A Arena.

Podczas panelu analizowany będzie stan faktyczny polskiego lotnictwa – zakłady produkcyjne, produkty finalne, struktury lotnicze, zaangażowanie uczelni, doświadczony i kompetentny personel, B+R.

Podczas debaty poruszane będą następujące tematy:
• Czy sformułowanie polski przemysł lotniczy jest prawdziwym określenie – lotnictwo w Polsce bardzo dobrze funkcjonuje dzięki inwestycjom zagranicznym, ale czy polski przemysł się rozwija?
• Czy jesteśmy gotowi aby rozwijać swoją myśl konstrukcyjną i budować własne samoloty? A może bazować na obecnych rozwiązaniach i je rozwijać – przykład samolotu M28.
• Jakie powinny być dalsze kroki aby rozwijać polskie lotnictwo, które pozwoli tworzyć własne konstrukcje lotnicze oparte na doświadczeniu i wiedzy polskich konstruktorów?
• Skąd pozyskać środki na ten cel?

Prelegentami panelu będą Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu PZL Mielec.

Debata nawiązuje też do jubileuszu 80-lecia przemysłu lotniczego, który obchodzony jest w tym roku na Podkarpaciu. Historia regionu i doświadczenie w zakresie branży lotniczej jest ogromna i pozwala określić Podkarpacie, jako lidera tej dziedziny w kraju. Wspomniane doświadczenie, przekłada się na rozwój branży w regionie, jak również nowe inwestycje zagraniczne. Województwo podkarpackie, jako jedyny region w kraju określiło lotnictwo i kosmonautykę, jako swoją inteligentną specjalizację. To tutaj działa światowej klasy klaster „Dolina Lotnicza” – ponad 160 członków (firmy, instytucje, uczelnie), zatrudniający ok. 29 000 pracowników. Bardzo duży wpływ na rozwój i innowacyjność branży lotniczej ma ścisła współpraca w zakresie B+R z sektorem nauki i edukacji. W zeszłym roku, Politechnika Rzeszowska świętowała jubileusz 40-lecia Ośrodka Kształcenia Lotniczego, gdzie co roku około 20 studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa na specjalności "pilotaż" zdobywa licencję pilota samolotowego liniowego – prawie 700 pilotów w ciągu 4 dekad wykształcił OKL.

Więcej informacji na stronie www.kongres590.pl

Źródło: kongres590.pl
comments powered by Disqus