SyMELator4 – studencki symulator samolotu Cessna 150L – premiera

Koło Naukowe Lotników PW

W miniony weekend podczas Pikniku Lotniczego w Góraszce odbyła się premiera czwartego symulatora stworzonego przez Koło Naukowe Lotników działającego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

SyMELator4, jest czwartą tego rodzaju konstrukcją KNL. Po studenckich symulatorach szybowców przyszedł czas na w pełni profesjonalny symulator samolotu general aviation - Cessny 150L.

SyMELator4, to w pełni odwzorowana kabina samolotu general aviation oraz półsferyczny widok z kabiny, który zapewniają trzy projektory. SyMELator4 to doskonała możliwość do zapoznania ucznia pilota z kabiną samolotu, nauki pilotażu, szkolenia lotów z widocznością i bez widoczności ziemi oraz nauki układów wykorzystaniem układów radionawigacyjnych. Dzięki mobilnej platformie, symulator możliwy jest do prezentowania podczas różnych imprez i iventów. Z założenia jednak stworzony został do wykorzystania go podczas szkoleń samolotowych współorganizowanych przez Koła Naukowe Lotników.

Symulator skonstruowany został na bazie kabiny samolotu Cessna 150, którą podarował Aeroklub Bielsko Bialski. Cały projekt nie odbyłby się gdyby nie wsparcie Dziekana Wydziału MEiL, Samorządu Studentów, firmy Lange & Łukaszuk oraz Drzewiecki Design. Plany projektu zostały stworzone około rok temu, zaś prace konstrukcyjne trwały przez kilka ostatnich miesięcy. Najbardziej kosztowna była elektronik, która została umieszczona w panelu kokpitu.

SyMELator4 jest doskonałym przykładem rozwoju konstrukcji tworzonych przez KNL. KNLowcy jednak nie przestają snuć dalszych planów o bardziej zaawansowanych symulatorach.

Koło Naukowe Lotników działa na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Jest jednym z najstarszych, największych i najbardziej rozpoznawalnych kół naukowych w Polsce. KNL umożliwia swoim członkom rozwijanie zainteresowań w dziedzinie lotnictwa sportowego, pogłębianie kwalifikacji technicznych, doskonalenie umiejętności pilotażowych oraz popularyzuje tematykę lotniczą w kręgach młodzieży akademickiej. Członkowie - Ci z większym nalotem na szybowcach stanowią kadrę szybowcową, która bierze udział w zawodach w Polsce i zagranicą.
Do członków KNL należeli słynni polscy piloci i konstruktorzy: J. Drzewiecki, S.Rogalski, S. Wigura, E. Margański oraz T. Antoniewski.

Źródło: KNL
comments powered by Disqus