KNL: Spotkanie z konstruktorem Jerzym Gruchalskim

Jerzy Gruchalski przed motoszybowcem Bąk (fot. archiwum przegladkoninski.pl)

Koło Naukowe Lotników, działające na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej przy Instytucie Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej, zaprasza na wykład prowadzony przez Jerzego Gruchalskiego eksperta od drewnianych konstrukcji lotniczych.

Tematem wykładu będą "Wyzwania konstrukcyjne na przykładzie rekonstrukcji motoszybowców Bąk i Orlik".

Jerzy Gruchalski jest wielkim pasjonatem lotnictwa, konstruktorem i twórcą doskonałej repliki przedwojennego szybowca Bąk, którego zbudował na podstawie oryginalnej dokumentacji stworzonej przez wybitnego polskiego inżyniera Antoniego Kocjana. Polski motoszybowiec Bąk, konstrukcji inżyniera Antoniego Kocjana, poziomem technicznym wyprzedzał o około 20 lat poziom rozwoju motoszybowców na świecie.


Jerzy Gruchalski podczas budowy repliki motoszybowca Bąk (fot. kadr z filmu fakty.tvn24.pl)

Obecnie Jerzy Gruchalski zajmuje się rekonstrukcją innego szybowca autorstwa Antoniego Kocjana – Orlika olimpijskiego, skonstruowanego z myślą o zawodach szybowcowych na Igrzyskach Olimpijskich w 1940 roku w Helsinkach. Budowany Orlik ma być jedną z atrakcji związanych z obchodami 100-lecia Lotnictwa Polskiego. Więcej o konstroktorze i jego pracy można przeczytać w rozmowie Małgorzaty Kaczmarek z Jerzym Gruchalskim na stronie www.przegladkoninski.pl

Spotkanie odbędzie się 20 stycznia 2018 r. (sobota), o godzinie 11:00, przy ul. Nowowiejskiej 24, w Warszawie, w sali AK (budynek ITLiMS).

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Źródło: KNL
comments powered by Disqus