Lotniczy Puck - spotkanie o hydroplanach i nie tylko
Zapraszamy miłośników historii lotnictwa i historii PMW na środę 26 marca (godz. 18.00) do wysłuchania prelekcji Ireneusza Makowskiego - prezesa Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego.
Przed wojną w Pucku działał Morski Dywizjon Lotniczy i pierwsza w Europie baza wodnosamolotów, potocznie zwanych hydroplanami. To właśnie tam 15 lipca 1920 roku chor. pil. Andrzej Zubrzycki jako pierwszy pilot w dziejach polskiej Marynarki Wojennej wykonał lot nad Bałtykiem.
Do dziś o lotnictwie Marynarki Wojennej i Morskim Dywizjonie Lotniczym (MDLot) ukazało się sporo, mniej lub bardziej obszernych, publikacji różnych autorów, a zagadnienia te znajduja swoje odzwierciedlenie także w wielu artykułach prasowych i na specjalistycznych forach dyskusyjnych. Tak więc – chociaż tematyka wydaje się być wyczerpana, wciąż zaskakują nowe fakty. (Piotr Formella)
W kwietniu 2013 roku grupa entuzjastów i miłośników historii lotnictwa zawiązała Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Gościem marcowych Odkurzaczy Historii będzie jeden z nich - Ireneusz Makowski. Wesprą go Mariusz Konarski, który zaprezentuje MDLot w fotografii i filmie, Jarosław Wróbel – przedstawi barwę i godło, a Piotr Formella opowie o historii puckiego dywizjonu.
- Ireneusz Makowski – prezes Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego.
- Jarosław Wróbel – malarz, rysownik i ilustrator publikacji poruszających tematykę wojskową. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku. Debiutował seriami ilustracji pojazdów pancernych z kampanii wrześniowej 1939 roku. Obrazy Jarosława Wróbla cechuje szczególna dbałość o realizm. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki.
- kmdr por. Mariusz Konarski – historyk i dziennikarz. Redaktor naczelny Przeglądu Morskiego (2004 – 2013) miesięcznika Bandera (2004 – 2006) obecnie redaktor naczelny kwartalnika Historie puckie.
- Piotr Fomella – miłośnik militarnej historii Pucka, nauczyciel geografii i wicedyrektor Publicznego Gimnazjum im. Morskiego Dywizjony Lotniczego w Pucku.
Komentarze