Wojciech Pilch – modelarz w programie TVP Historia

Wojciech Pilch ze swoim Jastrzębiem (fot. kksl.org)

Zapraszam fanów lotnictwa do obejrzenia odcinka z serii "Było... nie minęło", emitowanego przez kanał TVP Historia, który poświęcony został polskiemu samolotowi myśliwskiemu PZL-50 "Jastrząb".

6 września 1939 roku. Tego dnia, wczesnym rankiem, od zielonej murawy polowego lotniska w Popowie Kościelnym oderwał się nowoczesny, jak na owe czasy, samolot myśliwski będący jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic polskiego przemysłu obronnego. Pilot oblatywacz Jerzy Widawski wziął kurs na Lwów. Jastrząb do celu nigdy nie dotarł i wydawało się, że zniknął na zawsze. Dziś, na podstawie odnalezionego telegramu wiadomo, że samolot musiał awaryjnie lądować w okolicy miejscowości Werchrata, a pilot odniósł obrażenia.

W odcinku "Było... nie minęło: Tajemnica Jastrzębia" podsumuowano dotychczasowe wysiłki poszukiwaczy, którzy od wielu lat próbują ustalić miejsce upadku tego samolotu.

Oprócz materiałów historycznych występuje w nim makieta tego samolotu. Makieta pięknie odwzorowana i wykonana przez Wojciecha Pilcha, członka Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, znakomitego i cenionego modelarza, specjalizującego się w budowie latających makiet samolotów.

Odcinek "Było... nie minęło: Tajemnica Jastrzębia" można obejrzeć na stronie www.vod.tvp.pl

Źródło: kksl.org
comments powered by Disqus