Pierwszy rejs cargo z Katowice Airport do USA

Katowice Airport - logo

Po raz pierwszy w historii Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, jutro tj. (09.09), obsłużony zostanie rejs cargo do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Samolot McDonnell-Douglas MD-11F należący do firmy kurierskiej FedEx zabierze na pokład 70 ton sprzętu elektronicznego

i odleci do jednego z największych na świecie portów lotniczych cargo, Dallas Fort Worth. Firmy działające w Polsce coraz częściej wybierają pyrzowicki port, z którego ich produkty są transportowane na inne kontynenty. W tym roku obsłużono już pięć dalekodystansowych czarterów cargo do Argentyny (dwa razy), Japonii, RPA i Rosji.

Pyrzowickie lotnisko jest zdecydowanym liderem wśród polskich portów regionalnych pod względem wielkości odprawianego frachtu. Potwierdzają to statystyki. Tylko w sierpniu br. zanotowało 66 proc. wzrost tonażu obsłużonych ładunków w porównaniu z 2010 r., tj. 1 115 ton frachtu. Natomiast od stycznia do końca sierpnia br. odprawiono łącznie 8 123 ton ładunków, tj. o 16 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Prognozy przewidują, że 2011 rok będzie najlepszy w historii pyrzowickiego lotniska pod względem wielkości obsłużonego ruchu cargo.

Oprócz coraz częściej obsługiwanych czarterów cargo, pyrzowickie lotnisko dysponuje siatką regularnych połączeń kurierskich i all-cargo, na którą skład się siedem destynacji. Swoje bazy na katowickim lotnisku mają największe firmy kurierskie świata: FedEx, UPS, DHL i TNT. Pyrzowice także, jako jedyne lotnisko w Polsce, dysponują transatlantyckim, regularnym połączeniem all-cargo. Kanadyjski Cargojet w kooperacji z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT realizuje cotygodniowe loty Boeingiem 767-200F do oddalonego o 85 km od Toronto lotniska w Hamilton. W ciągu tygodnia samoloty cargo z Pyrzowic wykonują w sumie 21 regularnych operacji towarowych.

Źródło: Katowice Airport
comments powered by Disqus