Premier o polskich dronach: Mamy znakomite rozwiązania innowacyjne

Drony firmy Pelixar zaprezentowane w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (fot. Krystian Maj/KPRM)

W gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firmy Pelixar S.A., oferującej innowacyjne rozwiązania w lotniczych systemach bezzałogowych.

Pelixar opracował w ramach programu Szybka Ścieżka w ramach RPO WP 2014-2020 drona ratowniczego. Opracowany system SAR już posiada funkcjonalności i osiągi które cechują się przewagą konkurencyjną. Firma opracowała i rozwija autorski system aktywny, który pozwala na bezpośrednie podanie środków ratowniczych osobie zagrożonej i umożliwia jej holowanie do najbliższego bezpiecznego miejsca. Aktualnie firma Pelixar rozpoczęła prace nad wprowadzeniem go do sprzedaży i pracuje nad tym, aby system aktywny w niedalekiej przyszłości stał się standardem. Zadaniem projektu B+R (Badania i Rozwój) jest opracowanie zautomatyzowanego systemu do poszukiwania osób zaginionych i rozbitków oraz automatycznego zarządzania misją lotu w operacjach SAR.

Spotkanie premiera z przedstawicielami firmy Pelixar S.A. w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym było okazją do podkreślenia rosnącej pozycji polskiego sektora kreatywnego i możliwości jego rozwoju zarówno na rynku krajowym, jak i ekspansji na cały świat.

Premier powiedział, że "Polska może być dronową potęgą". Jak dodał, drony mają wiele bardzo ciekawych zastosowań, mogą np. prowadzić do skutecznego monitoringu w różnych urządzeniach przemysłowych, a także pomagać ratować ludzkie życie. Podkreślił też znaczenie wykorzystania dronów w zapewnieniu jak najlepszej jakości powietrza.

Szef rządu zaapelował do polskich przedsiębiorców, instytucji administracji publicznej oraz służb, takich jak policja, aby interesowali się rodzimymi produktami, ponieważ w Polsce mamy znakomite innowacyjne rozwiązania, które mogą być wszechstronnie wykorzystane.

Zwrócił też uwagę, że rozwiązaniami polskich firm interesują się przedsiębiorcy z całego świata.

Jak zapewnił premier, rząd chce być otwarty na polskich przedsiębiorców i tworzyć im warunki do rozwoju.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
comments powered by Disqus