Kanada: polskie firmy branży lotniczej na targach w Montrealu
Polskie firmy branży lotniczej i miasto Rzeszów biorą udział w rozpoczętych we wtorek targach Aeromart Montreal, zaliczanych do najważniejszych na świecie targów lotniczych.
Montreal jest siedzibą największych firm z branży lotniczej, takich jak Airbus czy Bombardier i to właśnie w montrealskim centrum kongresowym trwają do czwartku organizowane po raz dziewiąty targi Aeromart. Udział polskich firm jest w tym roku wspierany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz konsulat generalny RP w Montrealu.
„Targi są doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów, a Konsulat Generalny RP organizuje dodatkowo w środę specjalne spotkanie dla firm zainteresowanych współpracą z polską branżą lotniczą, z Rzeszowem, znanym z dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej, a także dla środowiska polonijnego” - powiedziała w rozmowie z PAP konsul generalna RP w Montrealu Izabela Fabjańska-Potapczuk.
Aeromart Montreal z jednej strony przedstawia ofertę kanadyjskich firm, chwaląc się, że rejon montrealski jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można od zera zaprojektować, zbudować i wyprodukować samolot, z drugiej zaś strony pozycjonuje się jako miejsce nawiązywania współpracy w branży lotniczej. W tegorocznej edycji targów uczestniczy 800 firm z 28 krajów.
Największe grupy wystawców pochodzą z Kanady, USA, Francji, Japonii, Korei Południowej, Maroka, Meksyku, Niemiec, Włoch i z Polski.
Fabjańska-Potapczuk dodała, że rząd Quebec aktywnie działa na rzecz promocji prowincji, dywersyfikacji wymiany gospodarczej i ekspansji na inne rynki, także europejskie. „Przy tym nie chodzi tylko o branżę lotniczą. Montreal jest miastem kongresów i targów, miastem dwujęzycznym i wiele państw już z tych okazji korzysta, dobrze więc, że polskie firmy są tu obecne” - podkreśliła konsul generalna RP.
Targi Aeromart rozpoczęły sie od konferencji na temat łańcuchów dostaw i innowacji w tej dziedzinie, których uczestnikami byli przedstawiciele branży lotniczej, a także startupy i naukowcy. Dyskusje dotyczyły politycznych i gospodarczych trendów, które mają wpływ na łańcuchy dostaw, użycia sztucznej inteligencji, wyzwań w organizacji pracy i finansowania ulepszeń łańcuchów dostaw.
Z Toronto Anna Lach(PAP)
lach/wr/



Komentarze