Przejdź do treści
Zgrupowanie Kadry Narodowej PPG 2020 (fot. Wojtek Panas)
Źródło artykułu

Zgrupowanie Kadry Narodowej PPG 2020

Motoparalotniarze mają już za sobą coroczne zgrupowanie Kadry Narodowej PPG. Tym razem spotkali się w dniach 7-9 lutego, tradycyjnie już w Górskiej Szkole Szybowcowej na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Relację ze zgrupowanie zamieszczamy poniżej.

Sobotnia pogoda zapowiadała się pięknie i jeszcze przed wyjazdem z domów wiedzieliśmy, że przez cały dzień będzie praktycznie bezwietrznie i bezchmurnie. Spora część pilotów właśnie dlatego zabrała sprzęt. Zaraz po śniadaniu dało się usłyszeć, a chwilę później także zobaczyć napędy paralotniowe nad lotniskiem. Ale nie tylko napędy, były także loty swobodne, bo wiało idealnie pod stok. Udało się też tego dnia zobaczyć śnieg i porządnie naśnieżony stok orczykowy na szczycie Żaru. Ilość śniegu w okolicach budynku szkoły malała z każdą minutą, ku niezadowoleniu najmłodszych. Po południu dojechało jeszcze kilku pilotów, którzy mimo już sporej warstwy błota na płycie lotniska, nie poskąpili sobie kilku minut w powietrzu.

O 17-tej zebraliśmy się na sali wykładowej gdzie trener Adam Paska uroczyście wręczył nam powołania do Kadry Narodowej na sezon 2020. Tym razem tego zaszczytu dostąpiło 19 pilotów oraz 4 nawigatorów:

                       

Po części oficjalnej trener omówił to, co czeka nas w tym roku. A rok zapowiada się naprawdę intensywnie. Niewątpliwie największym przedsięwzięciem logistycznym, organizacyjnym jak i kosztowym będzie wyjazd reprezentacji na Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata do Brazylii. I tu po wstępnym przedstawieniu kosztów wszystko stało się jasne, środków które posiada Kadra nie wystarczy na zabezpieczenie wszystkiego. Piloci/załogi, które wyrażą chęć uczestnictwa w tych mistrzostwach, będą musiały ponieść koszty wpisowego, biletów lotniczych oraz wynajmu aut i paliwa na miejscu – czyli po około 6-8 tysięcy złotych na głowę. Niestety jest to czynnik, który nie zachęca do wyjazdu…

Kolejnym wydarzeniem będą rozgrywane w Jutrosinie Slalomowe Mistrzostwa Polski, na których już spodziewamy się wielu pilotów z zagranicy. Będą one tez dla nas ostatecznym treningiem przed imprezą rangi światowej jaką będą Slalomowe Mistrzostwa Świata w Czechach. Tu ze względu na odległość, problemów i kosztów będzie znacznie mniej niż w przypadku Brazylii, ale z pewnością pojawi się tam liczna i silna reprezentacja Polski. Na sam koniec zostaną już rozgrywane “na luzie” na lotnisku w Przylepie k. Zielonej Góry Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski.

Nie zapominamy oczywiście o Grzesiu Krzyżanowskim i jego Memoriale, który w tym roku odbędzie się w dniach 6-7 czerwca i będzie miał charakter spotkaniowo-integracyjny ze względu na to że znaczna większość sprzętu Kadry będzie w tym czasie w drodze do Brazylii.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy GSS ŻAR za przyjęcie nas i udostępnienie obiektu na nasze spotkanie. Dziękujemy także firmie Dudek Paragliders za udostępnienie na czas zgrupowania skrzydeł testowych Solo oraz Viking, które piloci sprawdzali zarówno latając swobodnie jak i z napędami.

Zapraszamy serdecznie wszystkich pilotów do udziału w zawodach organizowanych w Polsce, a zwłaszcza do spotkania się podczas Memoriału na lotnisku w Piastowie

Opracował: Wojtek Panas

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony