Przejdź do treści
Paralotniarz wykonuje zakręt w niskim przelocie (fot. XXIII Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski 2021)
Źródło artykułu

XXIII Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski w Krośnie coraz bliżej

Za niecałe dwa miesiące piloci będą rywalizować podczas XXIII Motoparalotniowych Mistrzostw Polski, które zostaną rozegrane w dniach od 28 czerwca do 3 lipca 2021 r. na lotnisku Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie. Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń.

Zawody zostaną rozegrane w czterech kategoriach: PF1 (start z nóg), PL1 (trajka), PL2 (trajka tandem), PF2 (2 osobowe start z nóg). Klasyfikacja końcowa będzie ogólna oraz osobna dla osób startujących po raz pierwszy debiutantów.

Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie przez pilota ważnego świadectwa kwalifikacji upoważniającego do wykonywania lotów na posiadanym PPG/PPGG lub dokumentu zagranicznego upoważniającego do wykonywania takich lotów; Licencji Sportowej FAI*; ważnego ubezpieczenia OC w związku z wykonywanymi lotami; sprawnego technicznie skrzydła i silnika, oraz spadochronu ratunkowego.
* zawodnicy nie posiadający licencji sportowej FAI (NAC), nie będą dopuszczeni do udziału w zawodach.

Podczas mistrzostw rozegranych zostanie wiele konkurencji. W katalogu konkurencji jest "Czysty Start" – start odbywa się w decku startowym o wymiarach 50 x 50 m, a zadaniem pilota jest wykonanie startu w pierwszej próbie. Będzie też "wolno – szybko" czyli sprawdzian, który polega na przeleceniu wyznaczonych przez organizatora odcinków najpierw z minimalną, a następnie maksymalną prędkością. Konkurencja "Celność lądowania" sprawdzi umiejętność precyzyjnego lądowania z wyłączonym silnikiem w punkcie wyznaczonym przez organizatora.

Dla zawodników organizatorzy przygotowali "Slalom japoński" polegający na jak najszybszym przeleceniu slalomu, w którym w należy kopać lub omijać 2 metrowe tyczki w odpowiedniej kolejności. Będzie też slalom "ósemka". Konkurencja "Czysta ekonomia" sprawdzi, który z pilotów uzyska jak najdłuższy czasu przebywania w powietrzu przy ograniczonej ilości paliwa. Podczas konkurencji "Ekonomia i dystans" zawodnicy będą musieli wykonać największą ilość przelotów po obwodzie wyznaczonego trójkąta z ograniczoną ilości paliwa.

W katalogu konkurencji znalazły się również "Nawigacja z nieznanymi punktami zwrotnymi trasy". Będzie też nawigacja i ekonomia „Kocie skoki”. Sprawdzian polega na obleceniu jak największej ilości punktów trasy na ograniczonej ilości paliwa. Piloci porywalizują również podczas konkurencji "Nawigacja z deklaracją trasy", gdzie w ograniczonym czasie będą mieli za zadanie oblecieć jak największą ilość punktów.

Podczas konkurencji "Nawigacja i prędkość, z lądowaniem na trasie przelotu" zawodnicy będą starali się jak najszybciej oblecieć trasę wyznaczoną przez organizatora. Konkurencja "Nawigacja precyzyjna" wyłoni pilota, który najdokładniej obleci trasę wyznaczoną przez organizatora z zadeklarowaną prędkością lub zadeklarowanym czasie. I na koniec konkurencja "Nawigacja precyzyjna, poszukiwaniem punktów zwrotnych trasy" – tu zawodnicy będąmieli za zadanie odnaleźć nieznane punkty zwrotne trasy i jak najdokładniej oblecieć trasę wyznaczoną przez organizatora.

Zanim piloci przystąpią do rywalizacji w dniach 27 i 28 czerwca po dokonaniu rejestracji będą mogli odbyć loty treningowe.

Zgłoszenia udziału w zawodach należy przesyłać na adres mailowy: rejestracja@kadrappg.pl

Więcej informacji na stronie www.kadrappg.pl oraz na profilu facebookowym XXIII Motoparalotniowe Mistrzostwa Polski 2021.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony