Przejdź do treści
Just Fly Magazine 02/2010
Źródło artykułu

Czerwcowy numer Just Fly Magazine w salonach prasowych

Drugi numer miesięcznika Just Fly Magazine od 10 czerwca dostępny w salonach prasowych EMPIK.

W numerze między innymi:

Jak kupić samolot - wielki poradnik JFM
Decyzja o zakupie własnego samolotu jest często wyrażeniem osobliwych ambicji i ugruntowanych marzeń każdego, kto wreszcie jest w stanie wydać na to pieniądze. Warto jednak pamiętać, że w oparciu wyłącznie o zasobność portfela i metodę "kupuję, bo ładny", można zrobić sobie krzywdę na każdej płaszczyźnie, od finansowej po mentalną. Wspólnie z Mają Ważniewicz, doradcą lotniczym, odkrywamy najważniejsze tajniki rozsądnego kupowania samolotu. To pierwsza część naszego wielkiego poradnika.

Szkoleniowa asymetria
kurs do uprawnień MEP(L) w praktyce
Na stronach internetowych JustFly24.pl możecie znaleźć wyjątkowe materiały wideo dotyczące teoretycznych i praktycznych uwarunkowań związanych ze szkoleniem na wielosilniki, czyli do uprawnień Multi Engine Piston (Land). W czerwcowym numerze natomiast do głosu dochodzi Szymon Majcher, który z pozycji gorliwego ucznia opisuje, jak wyglądała jego przygoda ze szkolenia na dwusilnikowej Mewie.

Zlinobranie - Zlin 242 L
Wyjątkowe spojrzenie na wyjątkowy samolot od naszych południowych sąsiadów. Zlin 242 L to idealna maszyna do szkolenia lotniczego, ale też zachwycająca w podstawowej akrobacji. Słowem latające "dwa w jednym". Mało jest samolotów na świecie, które spełniają normy bezpieczeństwa pilotowane zarówno przez pilotów akrobacyjnych oraz początkujących adeptów sztuki. Maszynie przygląda się Huber Siódmiak, a nasi graficy "rozpisują" Zlina na części pierwsze.

Sling z RPA
Z Republiki Południowej Afryki, prawdopodobnie już wkrótce, do Polski przyleci wyjątkowy samolot budowany w kategorii Light Sport Aircraft. Sling (Proca) - to bardzo charakterystyczny dolnopłat z bardzo charakterystycznymi osiągami i osiągnięciami. To pierwsza maszyna LSA z możliwością samodzielnego montażu (kit), która obleciała glob dookoła, i która potrafiła utrzymać się w powietrzu nawet przez 20 godzin bez przerwy! Maszynę opisuje Huber Siódmiak, a my dokładamy wyjątkowe zdjęcia tej "żółtej procy".

Koala po liftingu
Jeśli dwumiejsowy Robinson R22, albo czteromiejscowy R44 to trochę za mało na wymagania śmigłowcowego maniaka, półkę wyżej stoi ośmiomiejscowa Agusta A119Ke, czyli udoskonalona wersja nieco starszej wersji nazywanej Koala. Maszyna spełnia się w roli prywatnego środka transportu, ale też śmigłowca służb publicznych. Jest też uznawana za konstrukcję o największej, sześcioosobowej kabinie pasażerskiej w swojej klasie. Jej walory odkrywa Radosław Stępień.

Latanie pod prąd
Lotnictwo małe, na przestrzeni ostatnich kilku lat, rozpoczęło nowy rozdział swojej historii. Rozdział ten już od dłuższego czasu pisany jest przez pasjonatów modelarstwa. To właśnie oni pierwsi wykorzystali przewagę silników elektrycznych nad spalinowymi w swoich modelach przeróżnych statków powietrznych. Teraz rozwój technologii wprowadza elektryczne napędy na salony lotnictwa GA. Konstrukcje latające "pod prąd", głównie pod prąd spalinowych stereotypów pokazują, że mogą być zarówno szybkie, efektywne jak i bardzo żywotne. Szymon Niemczura prezentuje kilka wyjątkowych przykładów.

Pasażer to nie worek kartofli
"Siadaj, ale nic przypadkiem nie ruszaj" - taki tekst najczęściej słyszy gość zaproszony na prawy fotel małego samolotu. Prawda jest taka, że uwielbiamy "przelecieć" nasze kobiety, przyjaciół, kolegów z pracy, ale głównie po to, aby w czasie lotu i długo po nim ich oczy wlepione były nas jak w jakieś bóstwo. Bo przecież niewiadomym sposobem opanowaliśmy coś, co dla zwykłego śmiertelnika jest nie do opanowania. Lotnictwo w Polsce wciąż traktowane jest jako zajęcie elitarne, ba! Czasami nawet szpanerskie. Tymczasem wcale nie musi tak być, co udowodni Wam we wspaniałym artykule o "kokpitowej kooperacji" Michał J. Zazula.

Cirrusem na Cypr i nie tylko
Chmura popiołu po erupcji islandzkiego wulkanu wciąż paraliżowała dużą część Europy, kiedy dostałem telefon od naszego planisty - "musimy jutro zawieźć naszych klientów na Cypr". Latamy bardzo dużo, ale podróż w jakieś nowe, do tego ciepłe i egzotyczne miejsce zawsze powoduje uśmiech na twarzy. Kiedy chłopcy z operacyjnego zajmowali się planowaniem lotu, ja wziąłem się za dokłądną analizę pogody, z wyjątkowym naciskiem na to, co się dzieje z osławioną już chmurą. - Tak swoją pierwszą opowieść na łamach JFM zaczyna Marcin Gauksztol, zawodowy pilot Cirrusów. Tekst to smakołyk dla tych, którzy chcą wiedzieć jak wygląda zawodowe latanie w ramach GA, a wszystko okraszone jest bajecznymi zdjęciami z podróży.

Jurgis Kairys - starszy Pan od szaleństw
Ciepły, niski tembr głosu i ostry angielski budują wokół niego otoczkę człowieka z dalekiej krainy. Obcego podróżnika, który w swoich wyżyłowanych samolotach podróżuje po świecie rozpylając lotniczego bakcyla i szczery uśmiech. Pogadać z Jurgisem to wielka frajda. Nie mniejsza, niż patrzenie na jego powietrzne wyczyny. - Tak niezwykle przyjemną rozmowę z Jurgisem Kairysem opisuje Krzysztof Niewiadomski. W numerze Jurgis zdradza historię swojej miłości do lotnictwa akrobacyjnego oraz zamiłowanie do polskich krajobrazów. Dokładamy do tego świetne zdjęcia Tomka Toboły.

The best of Zamość 2010
Wielu z początku piknik lotniczy w Zamościu oceniało jako niewielką, lokalną imprezę przygotowaną wyłącznie na okazję otwarcia jednego z największych i najnowocześniejszych hangarów lotniczych w Polsce. Ale Zamość zadziwiła. Ilością gości, zarówno widzów jak i pilotów oraz przepychem w pokazach, który niedługo będzie mógł konkurować chociażby z Góraszką, albo Bielskiem. Na miejscu był Tomek Toboła i Krzysiek Niewiadomski, którzy ze swoimi lustrzankami wyłapali dla Czytelników JFM najlepsze kadry z pokazów.

Celebryci o lataniu
Co o lotnictwie ogólnym myślą znani i lubiani z tak zwanych pierwszych stron gazet? U nas, niekoniecznie na pierwszych stronach, ekskluzywne wywiady. Najbardziej utytułowany chodziarz na świecie Robert Korzeniowski (czterokrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich) oraz Marek Włodarczyk, znany aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, znany chociażby z popularnego kryminalnego serialu "Kryminalni" mówią o GA otwarcie ciepło i z wielkim zapałem. Sami też chcą spróbować swoich sił, nie bez namów JFM.

Dolina Lotnicza ma się dobrze
Gdzieś pomiędzy targami w Niemczech, Pradze, czy Londynie, 25 maja swoją obecność po raz pierwszy zaznaczyły targi Aviation Valley Expo Day. Zorganizowane w Rzeszowie przez firmy zrzeszone w Dolinie Lotniczej pokazały po pierwsze niemałą siłę polskich przedsiębiorstw sektora lotniczego, po drugie swoistą solidarność regionu w promocji lotnictwa. Byliśmy tam osobiście jako jedyni przedstawiciele lotniczych mediów w Polsce doceniając wielki wkład polskich firm także w zachodnie technologie (np. EC Engineering i Ultratech pracujące dla Airbusa).

Mołdawia tuż, tuż
Jeśli ktoś dysponuje małym samolotem, podróżowanie dla przyjemności wkracza w inny wymiar. Miejsca, w która opłacało się do tej pory pojechać co najmniej na tydzień, stają się spokojnie dobrym celem wyprawy weekendowej. W taki właśnie sposób miałem już okazję wybrać się na Bornholm czy do Wiednia, jednak nigdy nie spodziewałem się, że polecę Cessną 152 do Mołdawii. - A jednak się udało, czego życzyliśmy Michałowi J. Zazuli. Był jednym z uczestników niezwykłej podróży do Mołdawii, którą na początek opisuje w formie formalnych przygotowań.

Fotoporadnik
Tomek Toboła jak mało kto wie, że dobre zdjęcie lotnicze to nie to samo, co rodzinne zdjęcie przy grillu, albo na szczycie zdobytej góry. Dlatego rusza ze specjalnym poradnikiem dla tych, którzy chcą "dynamicznie" uwieczniać samoloty na swoich fotografiach. Zaczynamy od "obracającego" się śmigła.

Polacy mają się dobrze
W trosce o polski przemysł lotniczy, wykazujemy się patriotyzmem i pytamy producentów oraz dealerów samolotów z naszego kraju o to, jak przetrwali kryzys i czy przyszłość jawi się w jaskrawych barwach. Okazuje się, że nawet bardzo jaskrawych. Prezentujemy wywiady z Tomkiem Antoniewskim z firmy Aero oraz Januszem Grzywą z AirProfi, dealera samolotów Aeroprakt oraz Super Petrel.

Poza tym w JFM:

Briefing
dobre, choć na razie tylko graficzne, zmiany na awiacyjnych stronach meteo oraz inne ważne wieści z polskiej przestrzeni

Smarowanie ma znaczenie
poziom oleju w lotniczym silniku i jego dolewanie to nie wszystko. Wie o tym firma Jota.

Felietony:

Krzysztof Niewiadomski i jego opinia Jurgisa Kairysa - człowieka będącego idealną wizytówką lotnictwa na świecie

Cichociemny o lobby systemu Instrument Landing System (ILS) na świecie

Maciej Smólski i wspomnienia z początków lotniczej kariery pilota zawodowego w Indiach

Michał J. Zazula o haraczu paliwowym za turystyczne latanie

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony