Biznesowy „Dreamliner” – już w Polsce
Pilatus PC-12 NG – jeden z najpopularniejszych na świecie biznesowych samolotów z napędem turbośmigłowych, wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie. Stało się to zaledwie kilka dni po tym, jak na płycie tego samego lotniska gościł najnowszy model firmy Boeing – 787 Dreamliner. PC – 12 NG sprowadziła do Polski firma JB Investments na zamówienie jednej z polskich spółek działających w branży spożywczej.
Ciśnieniowana i przestronna kabina Pilatusa PC-12 NG swoimi parametrami (długość 5.16 m, szerokość 1.52 m, wysokość 1.47 m) nie ustępuje średniej wielkości samolotom odrzutowym. W zależności od układu wnętrza samolot może zabrać na pokład maksymalnie 9 pasażerów oraz dwie osoby załogi. O wygodzie Pilatusa świadczą także drzwi pasażerskie wyposażone w schodki oraz drzwi bagażowe typu cargo ułatwiające nawet bardzo nietypowy załadunek o rozmiarze europalety.
- To uniwersalna maszyna. Poza zastosowaniem typowo biznesowym, PC-12 wykorzystywany jest także jako samolot transportowy, ambulans czy przy specjalnych misjach rządowych. Na dodatek – nie ma wysokich wymagań aby wystartować i wylądować – mówi Jan Borowski, Prezes JB Investments.
W odróżnieniu od samolotów odrzutowych PC-12 NG może wystartować z każdego typu lotniska o długości pasa 800 m, w tym lotniska nieutwardzonego i przelecieć bez lądowania nawet do 3 tysięcy kilometrów przy średniej prędkości 500 km na godzinę. PC-12 NG jest także o połowę tańszy w eksploatacji od małego samolotu odrzutowego. Samolot napędzany jest niezawodnym silnikiem turbinowym Pratt&Whitney PT-6A o mocy 1200 KM.
Od momentu rozpoczęcia produkcji w 1994, szwajcarska firma Pilatus Aircraft sprzedała ponad tysiąc sto tych maszyn na całym świecie.
Pilatus PC 12 NG to pierwsza taka maszyna sprowadzona przez JB Investments i dopiero trzecia zarejestrowana w Polsce.
Komentarze