Przejdź do treści
Źródło artykułu

Budowa lądowiska przy nowej komendzie. Czy to się uda?

Temat związany z budową lądowiska dla helikopterów w Jaśle ucichł. Obecnie priorytetowym zadaniem dla powiatu jest rozbudowa jasielskiego szpitala. Inwestycji nie da się jednak uniknąć. Szpitalne Oddziały Ratunkowe muszą mieć lądowisko na 1 stycznia 2021 r.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozporządzeniu z 16 grudnia 2016 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego przesunął termin dotyczący obowiązku funkcjonowania całodobowego lądowiska przy SOR-ach z 1 stycznia 2017 r. na 1 stycznia 2021 r. Jego decyzja była podyktowana tym, iż 75 SOR-ów w Polsce nadal nie posiada dostępu do lądowisk i groziła im likwidacja. - „Brak wydłużenia tego terminu przy jednoczesnym braku spełnienia wymagań rozporządzenia, spowoduje z dniem 1 stycznia 2017 r. utratę możliwości realizacji świadczeń w SOR w ramach umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia w odniesieniu do 75 podmiotów leczniczych” – czytamy w rozporządzeniu z 16 grudnia 2016 r.

Lądowisko przy komendzie

Miejscem przeznaczonym na budowę lądowiska miały być tereny w przemysłowej strefie Jasła. W związku z tym władze powiatu kupiły grunty od miasta oraz przejęły nieodpłatnie działki od Agencji Nieruchomości Rolnych, a projekt na wykonanie lądowiska był przygotowany.

Niedługo po tym pojawił się nowy pomysł związany z budową lądowiska, o którym mówił w ubiegłym roku wicestarosta jasielski Tadeusz Górczyk. Władze starostwa rozważały wówczas, czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby realizacja inwestycji przy nowej komendzie, która ma powstać do 2020 r.Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozporządzeniu z 16 grudnia 2016 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego przesunął termin dotyczący obowiązku funkcjonowania całodobowego lądowiska przy SOR-ach z 1 stycznia 2017 r. na 1 stycznia 2021 r. Jego decyzja była podyktowana tym, iż 75 SOR-ów w Polsce nadal nie posiada dostępu do lądowisk i groziła im likwidacja. - „Brak wydłużenia tego terminu przy jednoczesnym braku spełnienia wymagań rozporządzenia, spowoduje z dniem 1 stycznia 2017 r. utratę możliwości realizacji świadczeń w SOR w ramach umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia w odniesieniu do 75 podmiotów leczniczych” – czytamy w rozporządzeniu z 16 grudnia 2016 r.

Czytaj całość artykułu na stronie www.jaslo4u.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony