Przejdź do treści
W-3RM Anakonda/ fot. Maciej Goclon
Źródło artykułu

29. Darłowska Eskadra Lotnicza

29. Darłowska Eskadra Lotnicza jest podległym pododdziałem Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. Karola Trzaski-Durskiego z dowództwem w Gdyni-Babich Dołach. Eskadra położona jest w województwie zachodniopomorskim, w pobliżu nadmorskiej miejscowości Darłówko. Jednostka dysponuje utwardzonym pasem startowym o długość 640m. Jest to jedyne lotnisko w Polsce, gdzie bazują śmigłowce MI-14. Dowódcą Eskadry jest od września 2007 roku kmdr por. pil. Paweł Smereka. 29. DEL składa się z grupy poszukiwawczo-ratowniczej (SAR) oraz klucza zwalczania okrętów podwodnych (ZOP).

Grupa poszukiwawczo-ratownicza - SAR
Grupa SAR w Darłowie pełni całodobowe dyżury ratownicze wraz z grupą w Gdyni. W pierwszych 20 dniach miesiąca dyżur pełniony jest w Gdyni, a w pozostałe dni w Darłowie. W skład grupy poszukiwawczo-ratowniczej wchodzą śmigłowce ratownicze MI-14PS oraz W-3RM Anakonda. Załogę śmigłowca ratowniczego stanowią; dowódca załogi, drugi pilot, technik pokładowy, lekarz oraz ratownik.

W-3RM Anakonda może zabrać na pokład 10 rozbitków. Na wyposażeniu W-3RM jest m.in. francuski dźwig zewnętrzny Lucasa, tratwa ratownicza, kosz, nosze oraz chusta do podejmowania rozbitków. Ponadto śmigłowiec W-3RM posiada pływaki, umożliwiające awaryjne wodowanie. Maszyna zabiera maksymalnie 1700 l paliwa, co pozwala na 3,5 godzinny lot o zasięgu 500 km.

Śmigłowiec MI-14PS może przyjąć na pokład maksymalnie 19 rozbitków lub 9 w pozycji leżącej. Zasięg śmigłowca wynosi 1135 km, dzięki czemu może wykonać 6 godzinny lot. MI-14PS wyposażony jest w pływaki, które pozwalają na wodowanie na powierzchni wody i przyjmowanie rozbitków z takiej pozycji. Ponadto śmigłowiec podczas wodowania może płynąć, bez odrywania się od powierzchni wody. Na wyposażeniu jednostki są 4 samo napełniające, sześcioosobowe tratwy MEWA, kosz, nosze szwedzkie oraz dźwig ŁPG-300 o udźwigu 300kg, z czterema prędkościami opuszczania/podnoszenia. Co ciekawe, MI-14PS ma możliwość holowania tratwy do brzegu.

Klucz zwalczania okrętów podwodnych - ZOP
29. Darłowska Eskadra Lotnicza Marynarki Wojennej użytkuje również śmigłowce bojowe MI-14PŁ służące do zwalczania okrętów podwodnych. Głównym zadaniem jest wykrywanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych za pomocą torped lub bomb.


Ćwiczenia PIRANIA 2009
W maju Darłowska Eskadra brała udział w ćwiczeniach bojowych PIRANIA 2009. Manewry polegały m.in. na poszukiwaniu i zwalczaniu okrętów podwodnych. W treningu uczestniczyły śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych MI-14PŁ z Darłowa. Ćwiczenia odbywały się również w nocy. PIRANIA 2009 były największymi w tym roku ćwiczeniami Marynarki Wojennej.

Autor: Maciej Goclon

Całość artykułu oraz zdjęcia z wizyty autora w 29. Eskadrze na stronie jasionka.net

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony