Przejdź do treści
samolot bezzałogowy
Źródło artykułu

Zaproszenie na konserwatorium "Dlaczego systemy bezzałogowe są wizytówką polskiej nauki i gospodarki"

"Rozwój technologii platform bezzałogowych przyczyni się do poprawy zdolności do przetrwania i ochrony wojsk, walki w terenie zurbanizowanym, obserwacji i wskazywania celów, rażenia, oraz przeciwdziałania improwizowanym urządzeniom wybuchowym – twierdzi w swoim artykule „Wyposażanie Sił Zbrojnych RP w systemy bezzałogowe” gen. dyw. pil. dypl. dr Leszek Cwojdziński, szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (3ITO).

„Program operacyjny na osiągnięcie zdolności operacyjnej w zakresie rozpoznania obrazowego z bezzałogowych systemów powietrznych” został ustanowiony jako jeden z pięciu głównych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Zakłada wprowadzenie na wyposażenie sił zbrojnych całej rodziny bezzałogowych systemów powietrznych na poszczególne poziomy dowodzenia. Jego istotą w odniesieniu do poziomu taktycznego będzie zwiększenie zdolności systemu rozpoznania w zakresie dozorowania obszarów odpowiedzialności rozpoznawczej, wykrywania, identyfikowania, lokalizowania i śledzenia celów oraz oceny skutków uderzeń, a także monitorowania obszarów morskich i strefy tylnej własnego ugrupowania. Wdrożenie programu na tych poziomach umożliwi m.in. efektywne wykorzystanie nowoczesnych systemów artyleryjskich pozyskiwanych dla wojsk lądowych.

O tym, czy nasza nauka i gospodarka ma wystarczające kompetencje, by sprostać wymaganiom SZ RP, będziemy rozmawiać na konwersatorium „Dlaczego systemy bezzałogowe są wizytówką polskiej nauki i gospodarki” 20 marca 2014 r. (czwartek od 10 do 13 godz., Pałac Lubomirskich w Warszawie).

Swoją oceną znaczenia tych technologii dla polskiej gospodarki podzielą się m. in. Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, przedstawiciele WAT i Instytutu Lotnictwa. Natomiast przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego wespół z naszą Fundacją, przedstawią założenia Parady Robotów. – pokazu dynamicznego BSL w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz maszyn lądowych na krakowskim Rynku Głównym.

Program spotkania znajdziesz tutaj.

Pamiętajmy, że statek powietrzny jest tylko elementem większej całości. Dziś liczą się przede wszystkim możliwości i  praktyczne wykorzystanie BSL, czyli planowanie i kierowanie misją, urządzenia obserwacji, transmisji danych, technologie ich analizy i logistyka. Wszystkie te elementy powstają i mogą być dalej rozwijane w kraju siłami naszych instytucji naukowych oraz przedsiębiorców. Dzięki Państwa udziałowi w konwersatorium będziemy mogli przygotować wnioski i rekomendacje, uwypuklające znaczenie systemów bezzałogowych na mapie gospodarczej Polski.

Zachęcamy do rejestracji w tym konwersatorium, ale również w innych spotkaniach z tego cyklu. Natomiast, by poznać koncepcje rozwoju BSL w SZ RP prosimy zapoznać się z artykułem. gen. Leszka Cwojdzińskiego. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony