Przejdź do treści
Zderzenia z ptakami
Źródło artykułu

Wnioski z lotu US Airways 1549 i kolejne kroki

Zeszłotygodniowe posiedzenie Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu, NTSB, (ang.: National Transportation Safety Board), dotyczące wypadku lotu US Airways 1549, do którego doszło 15 stycznia na rzece Hudson, zaowocowało podjęciem decyzji o konieczności przedsięwzięcia konkretnych działań. Zdaniem komisji najważniejsze z nich, to rozwój technologii, której miałaby chronić samoloty przed zderzeniami z ptakami oraz wytępienie populacji tysięcy bernikli, czyli gęsi kanadyjskich.

Na posiedzeniu, piloci testowi Airbus’a popierali decyzję kapitana Sullenberger'a, by pokierować lot na rzekę zamiast próbować dotrzeć do lotniska LaGuardia czy Teterboro. Specjaliści pozytywnie wyrażali się także o systemie Airbus'a „fly by wire”, który umożliwił Sullenberger’owi utrzymanie najlepszej prędkości lotu w trakcie wodowania poprzez przytrzymanie joysticka całkowicie ku ogonowi. Dzięki czemu, całą „robotę” wykonały komputery nie dopuszczając do przeciągnięcia, podczas gdy pilot mógł skupić się na utrzymaniu skrzydeł w poziomie i zapobiec zahaczeniu o powierzchnię wody.

Wezwanie członków rady do wzmożenia badań nad pokładową technologią odstraszającą ptaki jest poparte przynajmniej jednym doświadczeniem, które wykryło, że samolotom wyposażonym w pulsujące światła do lądowania rzadziej przytrafiały się zderzenia z ptakami. Badanie to przeprowadził Qantas and Precise Flight, sprzedawca systemów świateł pulsujących.

Podobne testy przeprowadzone w 2004 roku przez Amerykański Departament Rolnictwa (ang.: U.S. Agriculture Department) okazały się mniej rozstrzygające, ale nie wykluczone, że NTSB będzie zachęcać do dalszych badań, szczególnie nad częstotliwością fleszy i długością fal świateł.

W piątkowym oświadczeniu przedstawiciele władz Nowego Jorku zapowiedzieli bardziej radykalne kroki w celu pozbycia się około 2000 gęsi kanadyjskich gnieżdżących się w obszarze portu LaGuardia, szczególnie w okresie od czerwca do sierpnia. Według planów miasta, należałoby złapać i zabić występujące w okolicy gęsi podczas letniego okresu pierzenia się ptaków, co byłoby zaledwie nieznacznym uszczerbkiem, w skali całej populacji, szacowanej na 20000 do 25000 ptaków tego gatunku. Według gazety Newsday www.newsday.com władze eksperymentowały również z zastosowaniem środków antykoncepcyjnych dla ptaków.

Przetłumaczono na podstawie artykułu ze strony AvWeb.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony