System informujący o chmurach popiołu wulkanicznego

chmura pyłu wulkanicznego.jpg

Naukowcy z Departamentu Klimatu i Atmosfery, norweskiego Instytutu Badań Powietrza zaprezentowali pasywny system Avoid, który za pomocą podczerwieni jest w stanie wykrywać znajdujące się w atmosferze chmury popiołu wulkanicznego

. Prace nad urządzeniem zakończono kilka lat temu, jednak dopiero teraz zainteresowanie nim wykazały linie lotnicze Easy Jet oraz firma Airbus.

Dr Fred Prata z Instytutu powiedział, iż możliwość zlokalizowania cząstek popiołu jest kluczowa dla bezpiecznego nawigowania, ponieważ wiejące wiatry rozprowadzają pyły w różne strony i w różnym stopniu.

„Myślę, że należy podkreślić, iż popiół wulkaniczny nigdy nie zapełnia nieba dokładnie i zawsze się znajdą drogi lotnicze po których poruszanie się jest wolne od ryzyka. Problemy z pyłami występują w większej części świata, szczególnie na Alasce, w Japonii i Indonezji. Z tego powodu tamtejsze linie lotnicze często muszą zmieniać trasy, co naraża je na wysokie dodatkowe koszty. Można tego uniknąć właśnie dzięki systemowi Avoid, który pozwala znaleźć bezpieczne i najkrótsze drogi lotnicze,” dodał Prata.

Czytaj całość artykułu na stronie FlightGlobal.com

 

Źródło: Internet
comments powered by Disqus