Smyki jadą na Olimpiadę
Fundacja „Smyki na Start” w porozumieniu z Politechniką Warszawską i Aeroklubem Polskim rozpoczyna promocję pomysłu włączenia dyscypliny szybowcowej do Igrzysk Dyscyplin Nieolimpijskich „The World Games 2017”, które odbędą się we Wrocławiu.
Do realizacji tej idei chcemy zaprosić również dzieci i młodzież promując ideę szybowca olimpijskiego poprzez nasze zawody i imprezy o charakterze edukacyjnym. Chcemy, aby na „The World Games 2017” poza konkurencjami rozgrywanymi na prawdziwych szybowcach, każdy mógł wziąć udział w zawodach bez względu na wiek i umiejętności, czy to przy pomocy modeli, czy też na symulatorze szybowca.
Organizowane przez Fundację „Smyki na Start” Otwarte Zawody Modeli Szybowców to innowacyjna koncepcja stworzenia zawodów, w których zawodnicy startują na zbudowanych przez siebie podczas imprezy takich samych modelach, aby zapewnić „równe szanse dla wszystkich” – nieodłączną cechę igrzysk olimpijskich. Zawody modeli powstały jako analogia do konkurencji rozgrywanych na szybowcowych mistrzostwach świata w klasie światowej (World Class), w której uczestniczą wyłącznie szybowce PW-5 „Smyk”. Zawody łączą ze sobą elementy zabawy, edukacji i rywalizacji. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że czas spędzony na wspólnym budowaniu modeli przez dzieci oraz ich opiekunów jest fantastyczną zabawą dla wszystkich.
W najbliższym czasie uruchamiamy program „Mini Olimpiad Szybowcowych”, na których, tak jak na prawdziwe igrzyska przystało, będą startować drużyny. Poza otwartą formułą zawodów wymagane jest, by na „Mini Olimpiadzie” startowali reprezentanci instytucji typu szkoła, dom kultury, klub, itp. Aby „Mini Olimpiada” mogła dojść do skutku, wymagane jest uczestnictwo reprezentantów co najmniej trzech takich instytucji. Rozpoczęliśmy prace projektowe nad oprogramowaniem dostępnym przez Internet, które pozwoli przeprowadzić „Mini Olimpiadę” w różnych, rozproszonych geograficznie miejscach, np. zawody rozegrane w dwóch szkołach gminnych oddalonych od siebie o 20-30 km, na których startują drużyny pięciu szkół.
O samych zawodach słów kilka. Impreza składa się z czterech etapów:
- rozpoczęcia i rejestracji zawodników.
- warsztatów, na których przygotowywane są modele z lekkiej pianki „depron”.
- zawodów, na których w różnych kategoriach wiekowych rozgrywana jest konkurencja na najdalszy lot (wynik końcowy to suma 5 lotów).
- zakończenia (podsumowanie wyników i rozdanie nagród). Staramy się w praktyce realizować hasła: edukacja, integracja i inspiracja.
Dlatego elementem wyróżniającym zawody „Smyki na Start” spośród wielu innych tego typu imprez jest to, że dzieci i młodzież budują swoje modele na miejscu. Możesz przyjść, zapisać się, wziąć udział a wrócić do domu ze zbudowanym przez siebie modelem, nowymi umiejętnościami, często też z nowymi przyjaźniami, materiałami do dalszej pracy w domu, a przy odrobinie szczęścia z nagrodami za czołowe miejsca.
Dla tych, którzy chcą rywalizować w bardziej zaawansowany sposób została ustanowiona klasa Open, w której można wystartować wcześniej przygotowanym modelem – tutaj liczy się przygotowanie modelu, jego właściwości aerodynamiczne pozwalające na jak najdalszy lot. Jedynym ograniczeniem w klasie Open jest geometria modelu zgodna z planami dostępnymi na stronach www.smykinastart.pl.
Prawdopodobnie wśród dzieci budujących dzielnie dzisiaj swoje modele jest przyszły mistrz olimpijski w dyscyplinie „szybownictwo”. Jeżeli ta idea podoba Ci się i chcesz mieć swój udział w przyszłych sukcesach polskiej reprezentacji to zapraszamy Cię do współpracy. Poszukujemy partnerów instytucjonalnych i biznesowych gotowych współfinansować realizację szczytnego celu, jakim jest „edukacja przez zabawę” a rezultaty mogą przekroczyć nasze wyobrażenia czy oczekiwania. I oby tak było. Razem edukujmy, integrujmy oraz inspirujmy młode kadry oraz siebie nawzajem.
Fundacja „Smyki na Start”
Komentarze