Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rusza produkcja biopaliw z lnicznika i węgla

Firmy Accelergy i Great Plains – The Camelina Company podpisały porozumienie, na mocy którego, planują uruchomić produkcję biopaliw z lnicznika i węgla. Proces ma się odbywać przy wykorzystaniu technologii coal-biomass-to-liquids (CBTL).

Lnicznik może być hodowany na słabej jakości gruntach i nie wymaga dużych ilości wody i nawożenia. Oba przedsiębiorstwa, kontrolują w stanie Montana setki tysięcy akrów upraw tej oleistej rośliny, a także olbrzymie rezerwy węgla. “To będzie niesamowity atut Montany i kolejny krok na naszej drodze do niezależności energetycznej,” stwierdził gubernator stanu, Brian Schweitzer.

“To połączenie daje Great Plains możliwość znacznego wpływu na rynek paliwa poprzez produkcję biopaliw odrzutowych,” powiedział Sam Huttenbauer, dyrektor generalny Great Plains Oil & Exploration-The Camelina Company i dodał “Kooperacja z Acceleregy pomoże rozpowszechnić pozyskiwane z lokalnych zasobów ekonomiczne biopaliwa.”

W chwili obecnej przemysł lotniczy wykazuje zapotrzebowanie na certyfikowane odrzutowe biopaliwa, przystosowane do używania w regularnych lotach komercyjnych. Siły Powietrzne planują w 2016 roku wykorzystywać do 50% takiego surowca, a w związku ze stopniowym wycofywaniem przez Agencję ds. Ochrony Środowiska (EPA) 100LL, zainteresowanie zgłasza również branża general aviation. Unia Europejska wprowadziła zapisy, mówiące, że paliwa w transporcie do 2020 r. muszą składać się w 10% z biopaliwa.

Technologia CBTL firmy Accelergy, zmniejszy o 20% emisję CO2 w stosunku do konwencjonalnych metod rafineryjnych, dając jednocześnie lepsze spalanie i bardziej wydajne silniki, twierdzą przedstawiciele firmy. Na mocy porozumienia, Accelergy będzie wykorzystywać olej wymieszany z upłynnionym węglem firmy Great Plains Camelina. Ma to pomóc w utworzeniu syntetycznego paliwa odrzutowego nieróżniącego się od standardowego paliwa pozyskiwanego z ropy.

Tłumaczenie z GA News.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony