Pierwszy w historii lot statku powietrznego poruszającego skrzydłami
Grupa studentów Uniwersytetu w Toronto ogłosiła, iż lot „Snowbird”, zbudowanej przez nich konstrukcji, która jest napędzana siłą mięśni i która utrzymuje się w powietrzu dzięki machaniu skrzydłami, mógł ustanowić rekord Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI), w kategorii „pierwszego w historii" lotu w swoim rodzaju. Powietrzna próba miała miejsce 2 sierpnia br.
Studenci uważają, że po wyholowaniu w górę, samolot utrzymał się w powietrzu przez 19,3 sekundy i przeleciał w tym czasie odległość ok. 145 metrów z prędkością 25,6 km/h. Podczas lotu był napędzany wyłącznie siłą mięśni pilota, którym był Todd Reichert, projektant i zarazem pracownik wydziału inżynierii Uniwersytetu w Toronto. Lotnik oszacował, że wytworzył energię ok. 0,3 KM i że podjęta próba to pierwszy trwały lot napędzanego siłą mięśni skrzydłowca (ornitoptera).
Konstrukcja waży 94 kg, posiada 32 metrową rozpiętość skrzydeł i została zbudowana z rur z włókna węglowego, drewna z balsy i pianki do pokrycia Mylar. Druty usztywniające skrzydła, tak jak reszta samolotu, są kompromisem pomiędzy aerodynamiką, strukturą i wagą.
Statek powietrzny został zaprojektowany tak, by był wystarczająco silny do przetrwania lotu. Zespół ma nadzieję, że jeszcze w październiku otrzyma od FAI oficjalne zawiadomienie o ustanowieniu rekordu.
Więcej informacji na stronie projektu
Tłumaczenie z AvWeb
Komentarze