Dni Małego Lotnictwa na Bemowie

Dni Małego Lotnictwa na Bemowie 2013

Już po raz 11 na bemowskim lotnisku w Warszawie, w dniach 15-16 czerwca, odbędą się Dni Małego Lotnictwa. To ogólnopolskie zawody w trzech różnych konkurencjach modelarstwa lotniczego. Organizatorzy zapowiadają też pokazy modeli czy ekspozycję sprzętu paralotniowego oraz samolotów i szybowców Aeroklubu Warszawskiego.

Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Aeroklub Warszawski i Centrum Usług Logistycznych „Lotnisko Warszawa-Babice”, zapraszają modelarzy i miłośników lotnictwa na jedenastą edycję Dni Małego Lotnictwa, organizowanych pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

Impreza odbędzie się w dniach 15-16 czerwca br. na lotnisku Bemowo (dojazd na start – ulicą Księżycową, od strony Chomiczówki).

By zaprezentować mieszkańcom stolicy większą liczbę konkurencji modelarskich (tym samym modeli i ich wykonawców), organizatorzy przeprowadzą trzy oddzielne imprezy ogólnopolskie. Będą to:

  • Zawody Latających Makiet Samolotów, zaliczane do Pucharu Polski (F4B/P),
  • Ogólnopolskie Zawody Modeli Akrobacyjnych na Uwięzi (F2B),
  • Ogólnopolskie Zawody Modeli Aircombat (w konkurencjach ESA WWI i WWII).

 

Główne zasady regulaminowe zawodów:

F4B/P – półmakiety latające na uwięzi. Modele w tej konkurencji, są uproszczonymi makietami samolotów (półmakietami) i zgodnie z regulaminem klasy F4B/P są najpierw oceniane statycznie. Tu ocenia się wierność odwzorowania w skali i jakość wykonania – na podstawie dokumentacji pierwowzoru przygotowanej przez zawodnika (rysunek samolotu w trzech rzutach, fotografie prawdziwego samolotu, próbki kolorów, itp.). Lot makiety odbywa się po okręgu – na dwóch linkach uwięzi, a modelarz za pomocą uchwytu i sterownika elektronicznego stara się, by model wykonał zadeklarowane manewry – z jak największym realizmem. Chodzi o to, żeby podczas lotu w największym stopniu przypominał swój pierwowzór. Ocena końcowa składa się z punktów za ocenę statyczną i za loty. Konkurencja F4B/P jest uproszczeniem dotychczasowej F4B. Te zmiany regulaminowe pozwalają wykonawcy zastosować elementy fabryczne przy budowie modelu, a ponadto krótsza i uproszczona jest też ocena statyczna.

Organizatorzy przewidują udział najznakomitszych polskich modelarzy, w tym m.in. indywidualnych i drużynowych mistrzów świata w klasie makiet na uwięzi. Na mistrzostwach świata rozgrywanych w roku 2010, w Częstochowie, reprezentacja w składzie: Piotra Zawada (z makietą samolotu Airspeed AS10 Oxford), Marian Kaziród (z makietą Fairey Battle MkII), oraz Jerzy Grzelski (z makietą Miles Messenger M38 AII) zdobyła komplet medali w klasyfikacji indywidualnej – odpowiednio: złoty, srebrny i brązowy, jak również złoty w klasyfikacji zespołowej.

W trosce o rozwój kategorii makiet, przeprowadzona zostanie dodatkowa klasyfikacja w kategorii juniorów – nie wyłączając zawodników, którzy chcieliby wystartować modelami sylwetkowymi klasy F4B/S. Tych ostatnich zapraszamy szczególnie serdecznie.

F2B – modele akrobacyjne. Pięknie zbudowane i pomalowane konstrukcje modelarskie (tzn. modele nie będące odwzorowaniem istniejących samolotów), zgodnie z kodeksem sportowym FAI mogą mieć maksymalną rozpiętość skrzydeł – 2 m. Ich długość także nie może przekroczyć 2 m. Dopuszczalna pojemność skokowa silnika spalinowego – 15 cm3. Najprawdopodobniej będą też modele z napędem elektrycznym. Ten drugi rodzaj napędu ma jeszcze niewielu zwolenników (głównie ze względów ekonomicznych i częściowo technicznych). Jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularny.

W zależności od wielkości modelu i upodobań pilota, długość linek uwięzi zawiera się w granicach 15-21 m. Zadaniem modelarza jest jak najdokładniej wykonać program figur akrobacyjnych, składający się z 16 manewrów (m.in. pętli zewnętrznych, wewnętrznych, kwadratowych, trójkątnych, ósemek poziomych, pionowych). Geometria wszystkich figur akrobacji F2B jest dokładnie przedstawiona w regulaminie zawodów. Zawodnik ma 3 min czasu przygotowawczego plus 7 min na wykonanie pełnego programu figur. Zawody prowadzi się praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Powodem przerwania może być wiatr silniejszy od 9 m/s.

ESA WWI i WWII – Aircombat. W największym skrócie zawody modeli Aircombat, to przepełnione realizmem walki powietrzne, w których o wygranej decydują umiejętności pilotażowe oraz refleks zawodnika. Zgodnie z wymogami regulaminu, modele są „półmakietami” prawdziwych samolotów wojskowych, z okresu I lub II Wojny Światowej. Te małe „samolociki” o rozpiętości 70-86 cm (jednosilnikowe) i 70-100 cm (wielosilnikowe), napędzane są silnikiem elektrycznym, a ich masa nie przekracza 600 g. Modele wyposażone są w 10 metrowe taśmy z krepiny. Głównym zadaniem pilota jest dokonanie jak największej liczby cięć tasiemek konkurentów. Odcinanie odbywa się za pomocą śmigła. Piloci otrzymują punkty za każde cięcie, za czas przebywania w powietrzu, a także punkty karne za unikanie walki lub przekroczenie linii bezpieczeństwa. Zależnie od liczby zgłoszonych zawodników, w poszczególnych walkach ogląda się 6-7 modeli RC – latających jednocześnie!

Za losowanie pilotów do poszczególnych walk odpowiada program komputerowy. Wbrew pozorom, to trudne technicznie widowisko, wymagające od pilotów wielogodzinnych lotów treningowych, starannie przygotowanych modeli oraz profesjonalnych aparatur sterujących. Widzowie obserwujący Aircombat po raz pierwszy podziwiają kunszt pilotażu i ogromną koncentrację pilotów. Trzeba zaznaczyć, że w czasie bitwy akcja jest bardzo dynamiczna i czasem jesteśmy świadkami małych „katastrof” lotniczych. Mimo zawiłości regulaminowych, Aircombat jest wielkim widowiskiem!
Atrakcje dodatkowe:

  • pokazy modeli latających (m.in. makiety samolotu RC holującego modele szybowców, modelu akrobacyjnego i modelu szybowca RC, modeli ESA Aircombat i śmigłowców RC),
  • Gekon Glide Club – pokazy paralotni w locie i ekspozycja sprzętu paralotniowego,
  • Aeroklub Warszawski – ekspozycja samolotów i szybowców,
  • fabryka latawców – warsztaty budowy latawców dla dzieci i zabawy z wiatrem,
  • mini park technologiczny – bardzo ciekawe ekspozycje, m.in. instytutów naukowych, ośrodków akademickich oraz firm modelarskich/lotniczych.

 
Więcej informacji na temat zawodów można znaleźć na stronie organizatora – ArtBem

 

Źródło: Aeromodelklub

Źródło: Internet
comments powered by Disqus