Przejdź do treści
Źródło artykułu

Chiny uruchamiają własny system nawigacji satelitarnej

Prace nad własnym systemem nawigacji satelitarnej, który ma uniezależnić Państwo Środka od zagranicznych technologii, trwają już od 2000 roku i obecnie weszły w decydującą fazę. Konstelacja satelitów, która opracowana została w oparciu platformę DFH-3, będzie składała się z 27 satelitów MEO, 5 GSO i 3 IGSO, a jej żywotność obliczono na 8 lat. Satelity będą transmitować sygnały na częstotliwościach 1.195,14-1219.14MHz, 1256.52-1280.52MHz, 1559.05-1563.15MHz oraz 1587.69-1591.79MHz.

Compass Navigation Satellite System (CNSS) jest nawigacją satelitarną drugiej generacji, która będzie w stanie zapewnić w czasie rzeczywistym, pasywne geoprzestrzenne pozycjonowanie (3D) i pomiar prędkości. System będzie początkowo wykorzystywany w celu dostarczenia wysokiej dokładności usługi pozycjonowania dla użytkowników w Chinach i regionach sąsiednich. Długofalowym celem jest stworzenie globalnej sieci satelitarnej nawigacji podobnej do amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS.

Podobnie jak amerykańskie i rosyjskie systemy, CNSS będzie użytkowany również przez służby cywilne, którym umożliwi określenie pozycji z dokładnością do 10 metrów, a prędkości z dokładnością do 0,2 m/s. Dla użytkowników wojskowych wartości te będą jeszcze dokładniejsze. Chińskie satelity, oprócz danych nawigacyjnych, będą dostarczały również informacje z zakresu kartografii, meteorologii, transportu, rybołówstwa i telekomunikacji.

Pierwsza faza projektu będzie koncentrowała się na pokryciu zasięgiem terytorium Chin, ale według założeń, w przyszłości konstelacji Compass obejmie cały świat. Dotychczas własne systemy nawigacji satelitarnej zbudowały Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Rosja.

Tłumaczenie z www.nasaspaceflight.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony