Cessna wstrzymuje projekt Columbus’a

Cessna (logo)

Cessna Aircraft Company zawiesiła prace nad największym swoim odrzutowcem Columbus. Powodem takiej decyzji jest pogłębiająca się recesja na ogólnoświatowym rynku samolotów odrzutowych. Decyzja pociągnie za sobą zwolnienia 1600 pracowników, a kolejnych 700 ma być zwolnionych do połowy czerwca. Firmy, zamknie także swój zakład w Bend, w stanie Oregon, a produkcję modelu Corvalis, przeniesie do zakładu Cessny w Independence w stanie Kansas.

Dostawy pierwszych egzemplarzy miały rozpocząć się w 2013, ale w obecnej sytuacji zarząd firmy nie jest w stanie przewidzieć jak będzie wyglądała przyszłość projektu. „Musimy lepiej poznać rynek, na którym chcemy prowadzić sprzedaż” powiedział jeden z dyrektorów Textron’a. Spółka macierzysta Cessny, Textron, oznajmiła, że zwolni łącznie 8200 osób we wszystkich swoich oddziałach na świecie. To około 20 procent całego personelu firmy.

W pierwszym kwartale, Cessna otrzymała 92 rezygnacje z zamówień na samoloty. Połowa z nich miała zostać odebrana w tym roku, a wiele z nich było już prawie gotowych i wyposażonych pod konkretne zamówienia klientów.

W pierwszym kwartale, w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym, przychody Cessny zmalały o 477 milionów$. Jest to efekt 69 ukończonych i sprzedanych biznes jetów w porównaniu z 95 w tym samym kwartale w zeszłym roku. Pomimo wszystko, Cessna nadal jest jedną z najbardziej rentownych firm, a wytwarzanie przychodów jest najwyższym priorytetem Textron’a w zwalczaniu skutków spadku ekonomicznego.

Źródło: Internet
comments powered by Disqus