Lot pożegnalny ppłk Tomasza Krzyżaka

Lot pożegnalny ppłk Tomasza Krzyżaka (fot. por. Ewa Złotnicka 4 SLSz)

Podpułkownik pilot Tomasz Krzyżak 23 listopada br. w Dęblinie wykonał swój ostatni lot w Siłach Powietrznych RP kończąc tym samym swoją 40-letnią służbę i rozstając się z mundurem.

Lot pożegnalny odbył się na dęblińskim lotnisku 41. BLSz. Pułkownik Tomasz Krzyżak zasiadł za sterami samolotu TS-11 Iskra po raz ostatni. Pułkownikowi towarzyszył I Zastępca Dowódcy Generalnego, gen. dywizji pilot Jan Śliwka.

Lot odbył się zgodnie z ceremoniałem lotniczym. Zgodnie z tradycją, pilot kończący służbę w lotnictwie wojskowym wykonuje lot pożegnalny po kręgu nad lotniskiem. Przed podejściem do lądowania przelatuje wzdłuż pasa startowego wykonując charakterystyczne machanie skrzydłami jako symbol pożegnania się. Podczas lotu pożegnalnego na wojskowym statku powietrznym pilot nawiązuje kontakt radiowy z kontrolerami przestrzeni powietrznej obszaru i składa podziękowanie za bezpieczną długoletnią współpracę. Dziękuje także służbom ruchu lotniczego, meteo oraz służbom zabezpieczającym loty na macierzystym lotnisku.


(fot. por. Ewa Złotnicka 4 SLSz)

Po wylądowaniu i opuszczeniu samolotu nastąpiło symboliczne pożegnanie pułkownika Krzyżaka z samolotem.

Następnie, już na płycie lotniska, podziękowania oraz życzenia zasłużonemu pilotowi złożył generał Śliwka oraz dowódca 4. SLSz pułkownik pilot Wojciech Pikuła. Głos zabrał również kończący służbę pilot, który z niemałym wzruszeniem, w swoim przemówieniu podziękował wszystkim za lata wspólnej służby.


(fot. por. Ewa Złotnicka 4 SLSz)

Uroczystość zakończyło odegranie Marsza Lotników.


(fot. por. Ewa Złotnicka 4 SLSz)

Po złożeniu meldunku o wykonaniu ostatniego lotu, delegacja pilotów z dowódcą 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego pułkownikiem Arturem Borkowskim na czele, wręczyła wiązankę kwiatów będących symbolem podziękowania za długoletnią służbę w lotnictwie wojskowym i przekazania swojego doświadczenia młodemu pokoleniu.

Ostatnim punktem programu było dokonanie ostatniego wpisu do osobistego dziennika lotów pilota, który wykonał lot pożegnalny. Wpisu dokonał zarówno wykonujący lot pułkownik Tomasz Krzyżak, drugi pilot gen. dywizji Jan Śliwka oraz technik samolotu. Następnie dokonano wpisu do Księgi Pamiątkowej 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Więcej zdjęć na stronie www.4slsz.wp.mil.pl

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus