Boeing pracuje nad bezzałogowymi statkami powietrznymi

clip_image002.jpg
Firma Boeing Phantom Works prowadzi prace nad zasilanym płynnym wodorem bezzałogowym statkiem powietrznym (UAV - Unmanned Aerial Vehicle). Maszyna zaprojektowana została z myślą o lotach trwających ponad 4 dni, na wysokościach dochodzących do 20000 m i ładunkiem 200 kg. Najważniejszym elementem projektu jest system napędowy, który w ostatnim czasie, po pięciu latach prac rozwojowych odbył w komorze wysokościowej 80h testy.

Dwusilnikowy Phantom Eye posiada skrzydła o rozpiętości prawie 46 m. W przypadku pomyślnego przejścia prób, koncern planuje rozbudować konstrukcję, tak aby mogła przebywać w powietrzu przez 10 dni i zabierać 900 kg ładunku. Maszyna wywodzi sie z wcześniejszego projektu Boeinga, samolotu z napędem tłokowym Condor, który pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku ustanawiał rekordy wysokości i wytrzymałości. Pierwszy lot Phantoma Eye planowany jest na początek przyszłego roku.

UAV będzie dedykowany do misji wywiadowczych, nadzoru i komunikacji, informują przedstawiciele firmy. Kolejnym rozwijanym modelem jest Phantom Ray, który zaprojektowano jako bazę testową zaawansowanych technologii (pierwszy lot na początku grudnia). Boeing w zakresie prac konstrukcyjnych ściśle współpracuje z firmami Ball Aerospace, Aurora Flight Sciences, Ford Motor Co. oraz MAHLE Powertrain.

Przetłumaczono na podstawie artykułu zamieszczonego na portalu avweb
 

Źródło: Internet
comments powered by Disqus