Bayer MaterialScience oficjalnym partnerem Solar Impulse

Solar Impulse na drodze startowej

Bayer MaterialScience, została oficjalnym partnerem projektu Solar Impulse, pierwszego statku powietrznego, który ma oblecieć kule ziemską korzystając jedynie z energii słonecznej. Przedsięwzięcie jest autorstwem Bertranda Piccarda i Andre Borschberga.

Rozpiętość maszyny to 63,40 m, a waga 1,6 tony. Kadłub pokryty jest ok. 12000 tysiącami baterii słonecznych, zasilających 4 silniki elektryczne. Na czas nocnych lotów energia gromadzona jest w zamontowanych na pokładzie litowych akumulatorach. Bayer MaterialScience w ramach współpracy, dostarczy zaawansowane technologicznie polimerowe materiały oraz lekkie, oszczędzające energię podzespoły.

W grudniu 2009 r., prototypowy Solar Impulse (znaki rejestracyjne HB-SIA), wykonał pierwszy krótki przelot nad szwajcarskim lotniskiem Dubendorf. Testy w powietrzu (zarówno dzienne, jak i nocne), zaplanowano na lato bieżącego roku. W przypadku pomyślnego przejścia testów, zostanie zaprojektowany i zbudowany drugi samolot, który w 2013 r. będzie wykorzystany do próby okrążenia globu (5 odcinków, po 5 dni każdy), ze średnią prędkością 70 km/h.

“Jesteśmy zaszczyceni mogąc być oficjalnym partnerem tego ekscytującego projektu,” powiedział Patrick Thomas, dyrektor generalny Bayer MaterialScience i dodał “Ta współprca podkreśla naszą troskę o środowisko, jak i wspiera niezwykłe wyzwanie technologiczne jakim jest Solar Impulse.”

Bertrand Piccard, inicjator Solar Impulse, stwierdził, że współpraca z Bayer MaterialScience jest znaczącym “doładowaniem” dla rozwoju projektu. “Bayer MaterialScience jako oficjalny partner, będzie mógł uczynić nasz samolot jeszcze lżejszym i bardziej wydajnym. Z ogromnym entuzjazmem oczekujemy możliwości sięgnięcia po innowacyjne materiały.”

Andre Borschberg, dyrektor generalny Solar Impulse dodaje: “Technologia Bayer MaterialScience jest podstawą sukcesu tego projektu, szczególnie w kwestii zastosowania nowoczesnych rozwiązań mających zredukować konsumpcję energii.”

Czytaj więcej na: www.solarimpulse.com

Polecamy:
Naziemne próby samolotu Solar Impulse
Solar Impulse pierwszy raz w powietrzu!
Prezentacja Solar Impulse
Dobroczynna działalność Brian’a Jones’a i Bertrand’a Piccard’a

Źródło: Internet
comments powered by Disqus