Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus, Boeing, Embraer podejmują współpracę w zakresie komercjalizacji biopaliwa lotniczego

Firmy EADS / Airbus, Boeing i Embraer podpisały porozumienie dotyczące współpracy nad rozwojem alternatywnych, tanich biopaliw lotniczych. Trzej wiodący producenci płatowców uzgodnili, że będą współpracować i reprezentować wspólne stanowisko w kontaktach z rządami, producentami biopaliw i innymi kluczowymi interesariuszami, aby wspierać, promować i przyspieszać dostępność ekologicznych, nowych źródeł paliwa odrzutowego.

Prezes i dyrektor generalny Airbusa Tom Enders, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes Jim Albaugh oraz prezes Embraer Commercial Aviation Paulo César Silva, podpisali umowę podczas szczytu Aviation and Environment Summit, organizowanego przez Air Transport Action Group (ATAG) w Genewie.

Umowa o współpracy jest elementem wielokierunkowych dążeń branży do ciągłego obniżania emisji związków węgla. Stałe innowacje, wymuszone przez konkurencję na rynku, która wymaga od producentów ciągłego ulepszania osiągów produktów, oraz modernizacja ruchu lotniczego, to istotne warunki osiągnięcia zakładanych celów. Cele te mówią o wzroście branży przy zatrzymanym wzroście szkodliwych emisji po 2020 r., a także o obniżeniu o połowę emisji powodowanych przez branżę lotniczą w terminie do 2050 r., w stosunku do poziomu 2005 r.

Wszystkie trzy firmy są członkami Sustainable Aviation Fuel Users Group (www.safug.org), do której należą 23 wiodące linie lotnicze odpowiedzialne za ok. 25 proc. rocznego zużycia paliw lotniczych.

Łańcuchy wartości skupiają farmerów, rafinerie, linie lotnicze oraz ustawodawców, by przyspieszyć komercjalizację ekologicznych biopaliw. Jak dotąd łańcuchy wartości Airbusa powstały w Brazylii, Katarze, Rumunii, Hiszpanii i Australii. Celem firmy jest stworzenie łańcucha na każdym kontynencie. Branża lotnicza posiada niewiele alternatywnych w stosunku do biopaliw rozwiązań, toteż Airbus jest przekonany, że rodzaje energii można uszeregować pod względem ważności według kryterium zużycia w transporcie.

EADS Innovation Works jest liderem w badaniach nad biopaliwami w ramach grupy EADS. Porozumienie obejmuje rozwój standardów branżowych dla branży oraz metodologii służącej do oceny cyklu życia energii i związków węgla.

Airbus, Boeing i Embraer to aktywni w skali globalnej gracze pomagający w utworzeniu regionalnych łańcuchów dostaw. Trzej producenci wspierali liczne loty z użyciem biopaliw od chwili, gdy globalne urzędy ds. standardów paliwowych wydały w 2011 r. roku zgodę na ich komercyjne wykorzystanie.

Źródło: Solskibm

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony