Przejdź do treści

Upamiętnienie postaci por. pil. Tadeusza Jeziorowskiego w 80. rocznicę śmierci

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi wydało komiks Tomasza Wilczkiewicza „Waleczny Tadzio”, upamiętniający postać Tadeusza Jeziorowskiego, przedstawiciela pokolenia, które z bronią w ręku, często za cenę życia, musiało walczyć o niepodległość Rzeczypospolitej.

Jeziorowski zapisał się w historii jako bohaterski obrońca Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej, najmłodszy odznaczony Krzyżem Walecznych, oraz pilot poległy w Ksawerowie pod Łodzią w walce z Luftwaffe podczas Kampanii Polskiej 1939 roku.

To właśnie w Ksawerowie, w tamtejszym Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, oraz na cmentarzu wojskowym na Dołach w Łodzi, gdzie Tadeusz Jeziorowski został pochowany, 4 września pracownicy pionu edukacyjnego Oddziału IPN w Łodzi będą promować swoje najnowsze wydawnictwo.

Zajęcia dydaktyczne w Widzewie-Ksawerowie rozpoczną się o godz. 10.00, obok komiksu „Waleczny Tadzio” prowadzone będą w oparciu o puzzle edukacyjne „IV rozbiór Polski”.

Od godz. 11.00 przed mogiłami lotników lwowskich na części wojskowej cmentarza na Dołach w Łodzi, odbędą się zajęcia dla grupy kilkudziesięciu harcerzy z Płocka, m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Braci Jeziorowskich. Następnie młodzież odwiedzi Salę Tradycji Lotnictwa Polskiego, prowadzoną staraniem miłośnika lotnictwa Piotra Matwieja przy kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi.

Organizowane przez pracowników łódzkiego IPN spotkania edukacyjne dla młodzieży przy mogiłach lotników lwowskich stały się już każdego roku 4 września tradycją.

***

Autor komiksu: Tomasz Wilczkiewicz, koncepcja wydania: Bartłomiej Kluska, konsultacja historyczna: Artur Ossowski. Liczba stron: 32

Komiks będzie bezpłatnie dystrybuowany w szkołach i placówkach kulturalnych Łodzi oraz Płocka. Zainteresowani nauczyciele, edukatorzy i pasjonaci historią mogą zgłaszać się po egzemplarze publikacji do siedziby OBEN IPN w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 85/87 w godzinach pracy biura. Wersję elektroniczną komiksu wkrótce udostępnimy na stronie internetowej Instytutu.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony