Wiatrakowiec w fazie demonstratora technologii
Projekt „Technologia wdrożenia do praktyki gospodarczej nowego typu wiropłatowego statku powietrznego” wszedł w fazę realizacji demonstratora technologii – wiatrakowca, który będzie posiadał proponowane, nowe rozwiązania. W chwili obecnej wyposażenie awioniczne przeszło pomyślnie badania, a zespół inżynierów pracujących przy projekcie oczekuje na zamóiwone detale układu sterowania i zespołu napędowego. Warto także podkreślić, że na ukończeniu są już sprawdzające obliczenia wytrzymałościowe. Wszystko wskazuje na to, że przewidziane na koniec bieżącego roku badania naziemne oraz w locie odbędą się zgodnie z planem.
O projekcie:
Instytut Lotnictwa w Warszawie uzyskał w 2009 roku dofinansowanie projektu nr UDA - POIG.01.03.0 1- 14-074/09-00, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pt:
„Technologia wdrożenia do praktyki gospodarczej nowego typu wiropłatowego statku powietrznego” .
Przedmiotem projektu, w sferze technicznej i badawczej jest statek powietrzny – wiropłat o właściwościach pośrednich między typowymi śmigłowcami, a wiatrakowcami, o zdolności pionowego startu i lądowania o prostej budowie, z możliwościami przelotowymi zbliżonymi do samolotowych, jednocześnie bez uzależnienia się od pasów startowych.
W ramach projektu zostaną opracowane, wykonane i przebadane podzespoły mogące stanowić niezależne wdrożenia i lotny demonstrator technologii przebadany w locie pod nadzorem ULC.
Wyniki projektu udostępniane będą podmiotom zainteresowanym na zasadach komercyjnych w postaci licencji, royality od sprzedanych egzemplarzy lub innych w zależności od stopnia zainteresowania potencjalnych odbiorców.
Prace nad projektem prowadzi mieszany zespół ludzi z dużym doświadczeniem lotniczym, a także młodych absolwentów wydziału lotniczego Politechniki Warszawskiej pełnych świeżych pomysłów i entuzjastów lotnictwa.
Komentarze