Spotkanie ASD w Brukseli

Spotkanie ASD w Brukseli (fot. ilot.edu.pl)

30 stycznia 2019 Instytut Lotnictwa wziął udział w spotkaniu ASD (AeroSpace and Defence Industries Association of Europe) w Brukseli, na które przybyło się ponad 150 członków, przedstawicieli przemysłu lotniczego i kosmicznego działającego na rzecz obronności.

Dyskutowano m.in. o potencjalnych skutkach Brexitu, przede wszystkim o jego wpływie na bezpieczeństwo i na koszty. Motywem przewodnim była tematyka security, czyli systemy zabezpieczeń – procedury, procesy, oprogramowanie i sprzęt. W czasie spotkania poza interesującymi przemowami plenarnymi przedstawicieli Komisji Europejskiej i czołowych przedstawicieli przemysłu, dużo uwagi poświęcono bilateralnym rozmowom oraz nawiązywaniu kontaktów.

ASD koncentruje się na zagadnieniach związanych z lotnictwem cywilnym, obroną, bezpieczeństwem i przestrzenią. Zobowiązuje się do utrzymania i rozwoju konkurencyjnego sektora. Aby osiągnąć ten strategiczny cel, ASD analizuje, formułuje i ustala stanowiska polityczne dla przemysłu w kluczowych strategicznych kwestiach sektorowych, współpracując z przemysłem i instytucjami UE w obrębie różnorodnych wydarzeń rynkowych i projektów badawczych w dziedzinie technologii.

Członkami organizacji jest 16 przedstawicieli głównych europejskich gałęzi przemysłu z 18 różnych krajów oraz 23 krajowe stowarzyszenia. Polskę w ASD reprezentuje Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego, którego członkiem jest Instytut Lotnictwa.

Instytut Lotnictwa podczas wydarzenia reprezentował dyrektor Paweł Stężycki, który był jedynym polskim delegatem obecnym podczas tegorocznego spotkania.

Źródło: Instytut Lotnictwa
comments powered by Disqus