Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rekord frekwencyjny podczas 7. Nocy w Instytucie Lotnictwa

Ponad 30 tysięcy odwiedzających – tylu fanów lotnictwa gościł Instytut Lotnictwa na corocznej imprezie poświęconej popularyzacji nauki i technologii. Podczas siódmej edycji Nocy w Instytucie Lotnictwa można było zobaczyć niemal 350 atrakcji, w tym wzbudzający najwięcej emocji myśliwiec MiG-29.

Każdego roku rośnie liczba odwiedzających Instytut Lotnictwa gości (szósta edycja zgromadziła niemal 30 000 osób) oraz zainteresowanie mediów. Impreza cieszy się nieustannym zainteresowaniem dzieci, młodzieży, studentów oraz dorosłych uczestników nie tylko z Warszawy, ale i całego województwa mazowieckiego. To jedyna taka okazja w roku, aby zobaczyć wnętrza zamkniętego na co dzień terenu Instytutu. Na ten jeden dzień otwarte zostały laboratoria, mieszczące specjalistyczną aparaturę badawczą oraz tunele aerodynamiczne. Spotkać można było nie tylko zaproszonych pilotów, którzy chętnie opowiadali o swojej pasji, ale także porozmawiać z naukowcami, którzy nawet najtrudniejsze zagadnienia swojej pracy badawczej objaśniali w przystępny sposób.


(fot. Krzysztof Kędracki)

Noc w Instytucie Lotnictwa, będąc imprezą popularyzującą przede wszystkim polską naukę, zgromadziła przedstawicieli wiodących, polskich instytucji naukowo-badawczych, kół naukowych oraz wydziałów politechnik oraz firm technologicznych. Wśród wystawców znaleźli się m.in.: Centrum Nauki Kopernik, Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Białostocka, Politechnika Krakowska, Politechnika Warszawska,  PZL Świdnik, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 i nr 2 oraz wiele innych firm, aeroklubów, stowarzyszeń i szkół o profilu lotniczym.

Swoją ofertę naukowo-badawczą zaprezentowały wszystkie centra Instytutu Lotnictwa: Centrum Badań Materiałów i Konstrukcji, Centrum Nowych Technologii, Centrum Technologii Kompozytowych, Centrum Technologii Kosmicznych, Centrum Transportu i Konwersji Energii oraz Engineering Design Center. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z szerokim spektrum prac prowadzonych przez inżynierów i naukowców – począwszy od badań na rzecz lotnictwa, po prace dla branży energetycznej, wydobywczej i transportowej.


(fot. Krzysztof Kędracki)

Zgodnie z zapowiedziami na Nocy pojawiło się blisko 30 samolotów i innych maszyn, zarówno tych współczesnych, jak i historycznych. Goście imprezy mogli zasiąść za sterami myśliwca MiG-29, obejrzeć pokaz pracy silnika TS-11 Iskra, sfotografować się m.in. na tle ogromnej CASY 295M, Jaka-18, Chipmunka, czy wsiąść do śmigłowca Eurocopter FC-135R+.


(fot. Krzysztof Kędracki)

Oferta tegorocznej imprezy została znacząco rozbudowana o część związaną z pokazami. W ogromnej rotundzie przez cały czas trwania imprezy fruwały podświetlone bezzałogowce. Koncert z przemarszem Wojskowej Orkiestry w Dęblinie przyciągał z najbardziej odległych zakątków Instytutu zaintrygowanych melomanów, jak również najmłodszych i ich rodziców. A na wszystkich spragnionych mocnych wrażeń czekał mrożący krew w żyłach pokaz ratownictwa drogowego wykonany przez strażaków.


(fot. Krzysztof Kędracki)

W specjalnej strefie poświęconej filmowi o Dywizjonie 303 czekała przemawiająca do wyobraźni replika legendarnego samolotu Hawker Hurricane Mk. I. Zwiedzający mogli obejrzeć specjalnie odtworzony i wyposażony na tę okazję dyspersal, spotkać aktorów filmu ubranych w charakterystyczne mundury lotnicze z czasów drugiej wojny światowej oraz poznać i porozmawiać z twórcami produkcji.


(fot. Krzysztof Kędracki)

Podczas 7. Nocy w Instytucie Lotnictwa wystawiona została część obrazów i grafik podarowanych przez artystów. Można było zakupić pocztówki charytatywne zaprojektowane przez dzieci z całej Polski. Cały dochód został przeznaczony na ufundowanie lotniczych wakacji dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, które wyróżniły się zaangażowaniem w naukę.

Impreza była także okazją do spotkań i rozmów z zaproszonymi prelegentami, wśród których byli światowej klasy piloci oraz pasjonaci związani z nauką i lotnictwem. Na pytania  najbardziej dociekliwych gości odpowiadali m.in. Maciej Margas, znany fotograf lotniczy, Artur Kielak, pilot akrobacyjny, Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski reprezentujący sport samolotowy, Adam Czeladzki i Łukasz Wójcik związani z szybownictwem oraz inni zaproszeni goście.

Gospodarzem-maskotką Nocy w Instytucie Lotnictwa, tak jak podczas poprzednich trzech edycji, był Stasiek Błyskawica. To postać wykreowana, nazwana i ubrana przez ponad 5000 fanów na Facebooku. Podczas tegorocznej imprezy nasz bohater nie tylko chętnie pozował do zdjęć z odwiedzającymi, ale także odegrał rolę dociekliwego super-reportera. Relacja Staśka Błyskawicy z wydarzenia poniżej:

Instytut Lotnictwa dziękuje wszystkim gościom i zaprasza na kolejną imprezę w cyklu Nocy w Instytucie Lotnictwa!

Galeria zdjęć nr 1

Galeria zdjęć nr 2

Galeria zdjęć nr 3

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony