Przejdź do treści
Biblioteka Historyczna Instytutu Lotnictwa: Mieleckie samoloty na niebie świata - Janusz Chojecki i Józef Oleksiak
Źródło artykułu

Prezentacja książki „Mieleckie samoloty na niebie świata”

Poniżej przedstawiamy krótką prezentację książki  „Mieleckie samoloty na niebie świata” napisanej przez mieleckich autorów: Janusza Chojeckiego oraz Józefa Oleksiaka, znanych osobistości środowiska lotniczego zarówno w Mielcu jak też w  kraju i za granicą.

Niniejsza prezentacja oparta jest głównie  o recenzje wydawcy (Instytut Lotnictwa w Warszawie reprezentowany przez dr. hab. inż. Witolda Wiśniowskiego- dyrektora oraz dr. inż. Wojciecha Potkańskiego -zastępcę dyrektora ds. naukowych), a także recenzenta oraz konsultanta z zakresu historii - prof. zw. dr. hab. Dariusza Jarosza – wybitnego polskiego historyka, pochodzącego notabene z Mielca, Kierownika Katedry Historii Powojennej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Członka Rzeczywistego Instytutu Historii  Polskiej Akademii Nauk,

Napisana barwnym językiem i bogata w fotografie oraz inne materiały ikonograficzne publikacja, wydana w serii wydawniczej Biblioteka Historyczna Instytutu Lotnictwa w Warszawie w czerwcu 2013 r., poświęcona jest Zakładom Lotniczym w Mielcu. Przede wszystkim zadedykowana jest ludziom, którzy pracowali na rzecz rozwoju mieleckiej fabryki lotniczej w latach centralnie planowanej gospodarki  zdominowanej politycznie i ekonomicznie przez system sowiecki, ludziom, z którymi autorzy pracowali, współpracowali lub stykali się zarówno w swoim długoletnim życiu zawodowym lub w literaturze do swojej książki. Wielu z nich już nie ma wśród nas ale żyją oni w życzliwej pamięci autorów,  ich rodzin, małżonków, dzieci, wnuków.

Autorzy niniejszej publikacji – Janusz Chojecki, wieloletni dyrektor zarządzający Pionem Eksportu i Józef Oleksiak, wybitny konstruktor samolotów rolniczych – m.in. przyczynili się znacznie do sprzedażyokoło 750 samolotów rolniczych Dromader do ponad 20 krajów całego świata, a także innych samolotów jak TS 11 ISKRA, M28 Skytruck, M28 Bryza, a ponadto innych wyrobów produkowanych w WSK PZL MIELEC jak pojazdy elektryczne „Melex, silniki LEYLAND i inne.

Samoloty te latają tam po dziś dzień. Lektura „Mieleckich samolotów na niebie świata” dostarcza nie tylko ogromnej wiedzy historycznej, ale także pokazuje atmosferę panującą w tamtych czasach. Czytając ten tom Czytelnik przekona się, iż jest to interesująca pozycja dla pasjonatów historii polskiego przemysłu lotniczego i polskiego lotnictwa. Może stanowić także interesującą pamiątkę dla Tych Wszystkich, którzy w tej fabryce pracowali lub pracują nadal, dla ich rodzin, a także doskonały prezent dla pasjonatów lotnictwa. Książka zawiera także w sobie sporo materiału techniczno-konstruktorskiego oraz techniczno-statystycznego nie publikowanego do tej pory, może zatem stanowić także ciekawą lekturę dla studentów wydziałów lotnictwa oraz ośrodków kształcenia lotniczego.

Książka składa się z dwóch zasadniczych części:

CZĘŚĆ I  to pewnego rodzaju rys historyczny eksportowej drogi mieleckich zakładów napisana przez Janusza Chojeckiego - długoletniego pracownika Pionu Eksportu, byłego wiceprezesa zarządu i dyrektora ds. marketingu zatytułowana „Eksport WSK PZL Mielec – spojrzenie od wewnątrz”.

To, zdaniem wydawcy oraz recenzenta  bogato udokumentowane wspomnienia, opisujące próbę przełamania gospodarki niedoboru i samodzielnego wchodzenia na światowe rynki, tak z produkcją lotniczą jak i innymi wyrobami z mieleckiej fabryki. Uzupełnieniem narracji autora jest bogaty materiał ikonograficzny (zdjęcia, mapy, diagramy, wykresy i inne) do tej pory nie publikowany. Autor zachowuje pewną ciągłość historyczną  albowiem wspomina także o tym co produkuje się i eksportuje aktualnie w Polskich Zakładach Lotniczych, Sp. z o.o. – A Sikorsky Company.

CZĘŚĆ II  napisana przez Józefa Oleksiaka – współtwórcę mieleckich samolotów rolniczych i głównego konstruktora samolotów rolniczych z rodziny Dromader zatytułowana „Moje prace przy mieleckich samolotach rolniczych”.

To osobiste wspomnienia autora o jego udziale w pracach konstrukcyjnych i technologicznych, a także o jego własnym zaangażowaniu w pomoc służbom marketingowym i serwisowym na rzecz zdobywania rynków zbytu, zwłaszcza rynków eksportowych na konstruowane przez siebie samoloty. To historia mieleckiego konstruktora samolotów rolniczych, historia dochodzenia do własnych konstrukcji z punktu widzenia dostosowania konstrukcji do szeroko pojmowanych wymagań zagranicznych i krajowych odbiorców w trudnym okresie gospodarki centralnie sterowanej. Całość opracowania autora jest wzbogacona rycinami, diagramami, tabelami, wykazami, rysunkami konstrukcyjnymi, odwołaniami do historycznych dokumentów, bogatymi zdjęciami autora oraz aktami prawnymi. Większość z nich nie była dotychczas publikowana.

W końcowej części niniejszego wydania znajduje się bardzo bogaty indeks nazwisk osób, z którymi autorzy bądź mieli przyjemność współpracować bądź też zetknęli się w materiałach historycznych w swojej pracy wspomnieniowej. Nasz wybitny recenzent, wspomniany już wcześniej prof. Dariusz Jarosz, w swoim szerokim POSŁOWIU do naszej książki pisze m.in.:  Warto pisać wspomnienia, czas mija, świadkowie historii naturalnie się wykruszają, a jak wiadomo od wieków- verba volant, scripta manent (czas mija, a to co napisane pozostaje”.
 

Poniżej jej pięknie zaprojektowane i dobrane tematycznie przez wydawcę okładki, do których zdjęcia dostarczył mielczanin- Marek Stanisław Graniczkowski


Książka  licząca 246 stron jest wydana na bardzo wysokim poziomie jakościowym, ze znakomitą grafiką komputerową, w twardych albumowych okładkach, na kredowym papierze, z wieloma kolorowymi zdjęciami i innym szerokim materiałem ikonograficznym.

Zamówienia można składać bezpośrednio w Instytucie Lotnictwa, adres: 110/114 Aleja Krakowska, 02-256 Warszawa - dział marketingu i sprzedaży, wpłacając równolegle zamawianą wartość na konto Instytutu Lotnictwa z zaznaczeniem „należność za zamówione egz. książki „Mieleckie samoloty na niebie świata”. Cena jednostkowa tej niezwykle interesującej i na bardzo wysokim poziomie jakościowym wydania książki wynosi 56,00 zł brutto, lub za pośrednictwem współautora książki na adres: Janusz Chojecki; Naruszewicza 1/5, 39-300 Mielec.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony